logo
logo
logo

Еве зошто СОКОТ ОД ПОРТОКАЛ СТАНУВА ПОСКАП

Vecer | 10.08.2023

Еве зошто СОКОТ ОД ПОРТОКАЛ СТАНУВА ПОСКАП

Иднината на сокот од портокал и неговата цена е под знак прашалник, бидејќи поради лошите временски услови и непријатните болести кои ги погодуваат цитрусите - страда и ова овошно дрво.

Во последните неколку недели, цените на фјучерс пазарот за сок од портокал, надминаа 6 долари за килограм, а минатата година околу ова време цените се движеа околу 4 долари за истата сума.

Порастот на цените првенствено беше поттикнат од слабата понуда на цитрус во светот.

Во Флорида, која вообичаено го произведува најголемиот дел од сокот од портокал што се консумира во Америка, ураганите Иан и Никол во есента 2022 година, плус доцното замрзнување подоцна истата година, ги уништија посевите кои веќе беа разредени.

Дрвата заразени со оваа болест произведуваат помалку портокали со послаб квалитет и на крајот умираат.

Кон крајот на минатата година, USDA предвиде дека Флорида се очекува да произведе 20 милиони кутии портокали во сезоната 2022-2023 - што е пад од 51% од претходната година и најниска количина произведена од сезоната 1936-37.

До јули, прогнозата се намали уште повеќе. Минатиот месец, USDA рече дека очекува Флорида да произведе само 15,9 милиони случаи во 2022-2023 година.

Зазеленувањето на цитрусот „се покажа како најголем предизвик за одгледувачите на цитрус“, рече Метју Џојнер, извршен директор на трговско здружение „Флорида Цитрус Мутуел“, кој оптимистички додаде дека „новите методи на третман за борба против позеленувањето на цитрус се покажуваат ефикасни“.

Во меѓувреме, Бразил и Мексико, големите меѓународни извозници, имаат свои проблеми поради лошите временски услови.

Со залихите погодени од невремето и болестите, САД сè повеќе увезуваат од меѓународните пазари како Бразил, забележува CNN, а цените се на рекордно високо ниво во 2023 година, како резултат на, како што велат, „затегнатиот пазар, со пониски од очекуваното производство и тесните залихи.“ .

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk