logo
logo
logo

Лажна пица која ќе го воодушеви ЦЕЛOТO СЕМЕЈСТВО (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)

Vecer | 23.09.2023

Лажна пица која ќе го воодушеви ЦЕЛOТO СЕМЕЈСТВО (РЕЦЕПТ/ВИДЕО)

Можете да додадете состојки по желба, но и зачини, а нашиот предлог е следниот.

Пицата е едно од најпопуларните јадења во светот, но нејзината подготовка дома трае малку време. Доколку сакате да подготвите брзо и подеднакво вкусно јадење, тогаш ви предлагаме да направите лажна пица.

Можете да додадете состојки по желба, но и зачини, а нашиот предлог е следниот. Овој рецепт за лажна пица го виделе над 12 милиони луѓе, а најдобро од сè, потребни се само 10 минути.

Состојки:

бибер

кромид

прстофат оригано

прстофат лук во прав

нотка мелена пиперка

Тост леб

путер

кечап

тврдо сирење

Подготовка:

Испечениот леб премачкајте го со путер, па свртете го на другата страна и премачкајте со кечап.

Посипете со рендано тврдо сирење и наредете сечкана пиперка и кромид.

Потоа посолете, па посипете со оригано, мелена пиперка и лук во прав. Се ставаат во чиста тава од подмачканата страна и се покрива.

Се пече на ниска температура околу 5 минути.

Видео:

https://youtu.be/W7BTAtkPU6E

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk