logo
logo
logo

Пита од стар леб! Ефтин оброк со фантастичен вкус (ВИДЕО)

Vecer | 07.07.2023

Пита од стар леб! Ефтин оброк со фантастичен вкус (ВИДЕО)

Наместо да го фрлате бајат леб, секогаш можете да направите вкусна пита со додадено сирење и ќе имате вкусен оброк.

 

Неопходно е:

2 јајца

200 мл млеко

100 гр кисела павлака

100 гр сирење

50 гр фета сирење исечкано на коцки

50 гр сирење исечкано на коцки

3 парчиња бајат леб

малку рендано сирење

малку прашок за пециво

Подготовка:

Во изматените јајцата, се додава млекото со прашак за пецива, павлаката, сирењето исечено на мали коцки, добро измешаните состојките се се прелаваат врз лебот исецкан на коцки.

Внимателно се мешат сите состојки заедно кои се истураат врз коцките леб

Полека измешајте, па истурете ја смесата во мал плех обложен со хартија за печење. Питата се пече на 220 степени околу 30 минути за да испари течноста.

 

https://youtu.be/CR-6r3mMOGA

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk