logo
logo
logo

Вистински ДОМАШНИ КРОФНИ кои будат носталгија

Vecer | 28.09.2023

Вистински ДОМАШНИ КРОФНИ кои будат носталгија

Состојки Количина:

вода 200 мл

млеко 200 мл

масло 5 лажици

шеќер 3 лажици

квасец 1 коцка

јајца 2

кора од лимон 1

брашно 700 гр

Како да се подготвите

Додадете квасец, шеќер, масло, јајца и рендана кора од еден лимон во млако млеко и вода. Се замесува тесто и се остава да нарасне околу 30 минути.Повторно се замесува и се остава уште 15 минути. Извадете го тестото од тавчето и замесете го и оставете го да отстои 10 минути.Раширете го тестото до 1 см и извадете ги крофните. Покријте ги со крпа и оставете ги убаво да нараснат.Пржете на врело масло и валкајте во шеќер во прав со ванилин шеќер.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk