logo
logo
logo

РУТ ХАНДЛЕР

ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА на жената која ја создаде БАРБИ куклата: Го победила ракот, а потоа направила нешто НЕВЕРОЈАТНО

Vecer | 26.07.2023

ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА на жената која ја создаде БАРБИ куклата: Го победила ракот, а потоа направила нешто НЕВЕРОЈАТНО

Долгоочекуваниот филм за најпознатата кукла во светот - Барби - конечно пристигна во кината. Во него го има и ликот на Рут Хендлер - жената која ја создаде куклата Барби и им даваше на девојките неверојатен извор на инспирација со генерации.

Рут Хендлер направи револуција во индустријата за играчки кога ја создаде најпопуларната кукла во светот денес - и тоа онаа со пропорции на возрасна жена.

Пред да се појави Барби, девојките најчесто си играа со кукли, што ги инспирираше да бидат мајки. Така, уште од најраното детство, индустријата за играчки ја ставала во улогата на мајка која треба да ја храни, менува и негува куклата.

Секако, заедно со тоа дојдоа и цел сет на додатоци, за да ги научат девојките дека нивната највисока и најценета цел во животот е да станат мајка.

Rut Handler

За среќа, на почетокот на 1950-тите, Хендлер имаше тогаш прилично револуционерна идеја дека играњето со кукли кои изгледаат како возрасни жени ќе им помогне на девојките да замислат што би можеле да станат кога ќе пораснат.

Хендлер црпела инспирација од нејзината ќерка Барбара, која играла со хартиени кукли. Таа на крајот ја нарекла својата легендарна кукла Барби, по нејзината ќерка Барбара.

Хендлер веќе била коосновач на Мател со нејзиниот сопруг во 1945 година за да продава рамки за слики пред да се свртат кон мебел за кукли и на крајот други играчки. Но, кога на директорите им ја открила идејата за кукла што изгледа како возрасна, тие силно се спротивставиле. Ниту една мајка, тврделе, нема да и купи на ќерката кукла со гради.

Идејата била ставена на чекање до 1956 година кога, на одмор во Европа, Хендлер видел германска кукла „Билд Лили“ во продавница. Куклата била создадена на идеја од пин-ап стрип со раскошна фигура и била дизајнирана како секси жена за војниците за време на Втората светска војна.

Rut Handler

Хендлер донела една од куклите во САД за да им докаже на дизајнерите на Мател дека можат да произведат нешто слично.

И така, конечно се роди „Барби“, за прв пат претставена на саемот за играчки во Њујорк во 1959 година, облечена во сега култниот костим за капење со црно-бели пруги што во филмот Барби ѕвездата Маргот Роби го носи во првата сцена. Барби стана голем хит, а обожавателите ја замолија да има момче, па се роди Кен, кој го доби името по синот на Рут Хендлер.

 

Rut Handler

Како што минуваа годините, Барби стана многу повеќе од кукла која девојчињата ќе ја преслекуваат. Таа стана вистинска жена од кариера - сè, од доктор, ветеринар, астронаут, телевизиски репортер, адвокат и сè што ќе ви текне. Нема граници за Барби. Таа може да биде се што сака. Не мора да биде само мајка. И тоа е она што Рут го сакаше од самиот почеток.

Протетиката за гради по мастектомија - измислена од Рут Хендлер

 

Rut Handler

Рут се соочувала со бројни проблеми во текот на животот, но храбро го прифатила секој од нив и го претворила во нешто добро. Контроверзните гради со кои си играат малите девојчиња всушност кријат инспиративна позадина за болеста која таа успеала да ја претвори во толку вредно наследство.

Во 1970 година, на Рут Хендлер и бил дијагностициран рак на дојка. Губењето на самодовербата поради губењето на градите накратко ја оддалечило од Мател, а во еден момент помислила дека ќе ја изгуби целосната контрола над својот бизнис.

За време на потрагата по адекватна протеза по мастектомија, Рут одлучила дека сака да им помогне на другите жени кои се нашле во слична ситуација. Таа измислила протези за гради, а нејзината компанија „Nearly Me“ им помогнала на илјадници жени во истата ситуација и ја пуштила првата течна силиконска протеза.

До тој револуционерен момент, жените користеле марамчиња, памучна вата или чорапи за да ги наполнат градниците.

 

Rut Handler

Неколку децении откако ги загуби градите и повеќе од две децении откако излезе првата кукла, таа јавно објасни дека Барби со гради не е во служба на објективизација на жените, туку во служба на женското зајакнување и прифаќање на грациозното тело на секоја од нас.

„Кога ја создадов Барби, верував дека е важно самодовербата на малите девојчиња да си играат со кукла што има гради. Сега ми е уште поважно да им ја вратам таа самодоверба на жените кои ја изгубиле“, рекла Рут во интервју. Како таква икона, јасно е дека Рут Хендлер се појавува и во самиот филм „Барби“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk