logo
logo
logo

Барселона обвинета за мито и корупција

Vecer | 28.09.2023

Барселона обвинета за мито и корупција

Каталонскиот гигант е обвинет за мито и корупција за случајот „Нгреира“ од страна на шефот на Истражниот суд, Хоакин Агире.

Полицијата веќе врши претрес во Шпанскиот фудбалски сојуз како дел од истрагата за исплатата на каталонскиот гигант на сметката на потпретседателот на судиската комисија, Хозе Марија Негреира, кој добил вистинско богатство.

Засега информациите велат дека тој добил 7,5 милиони евра на име на делегирање на судиите, намалување на казни и слично. Покрај Негреира под обвиние се неговиот син, како и поранешните претседатели на Барселона, Сандро Росел и Хозе Марија Бартомеу.


Шпанските медиуми пишуваат дека нема најава за апсења.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk