logo
logo
logo

Италијанската федерација сака да го тужи Манчини

Vecer | 28.09.2023

Италијанската федерација сака да го тужи Манчини

Престедателот на Фудбалската федерација на Италија, Габриеле Гравина изјави дека Федерацијата размислува да покрене постапка против поранешниот селектор на репрезентацијата Роберто Манчини.
Манчини ненадејно поднесе оставка како селектор на Италија во август, потпишувајќи со Саудиска Арабија само неколку недели подоцна. Поранешниот селектор на Италија објасни дека заминувањето од „аѕурите“ нема никаква врска со понудата од Саудиска Арабија, сугерирајќи дека некои одлуки донесени од Гравина, особено во однос на неговиот персонал, доведоа до негова оставка.

Сега ФИГЦ сака да види дали е можно да се побара компензација за ненадејното заминување на Манчини.
„Го информирав Федералниот суд за тоа што се случи во август со тренерот. Од таму ќе го истражат случајот и ќе ни дадат мислење дали да покренеме судска постапка за компензација“, изјави Гравина.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk