logo
logo
logo

Белата куќа: Преговорите за ослободување на заложниците на Хамас се при крај

Vecer | 20.11.2023

Белата куќа: Преговорите за ослободување на заложниците на Хамас се при крај

Тој, исто така, одби да ги коментира снимките за кои Израел рече дека прикажуваат двајца заложници кои се пренесувани низ болницата Ал-Шифа во Газа на 7 октомври.

„Знам дека сите се заинтересирани за бројките и кои ќе бидат тие. Тоа го работиме буквално во реално време со двете страни. Така, мислам дека е подобро само да не шпекулирам за тоа како ќе изгледа тој збир. Очигледно, ние сме ласерски фокусирани на американските граѓани за кои знаеме дека се држат во заложништво и сакаме да излезат, сите тие, сите треба да бидат надвор “, рече Кирби, на прашањето од МЈ Ли од CNN, прашан дали некој од оние што би можеле да бидат ослободени би биле американски државјани.

На прашањето какво ниво на доверба има Белата куќа дека американските заложници се живи, Кирби делумно одговори, велејќи: „Би рекол дека немаме поинакви индикации“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk