logo
logo
logo

НАТО потпиша рамковни договори за 2,4 милијарди евра за муниција за Украина

Vecer | 28.09.2023

НАТО потпиша рамковни договори за 2,4 милијарди евра за муниција за Украина

- Ова ќе им помогне на сојузниците да ги надополнат своите резерви додека продолжуваат да ја снабдуваат Украина, истакна Столтенберг.

Тој ја повтори поддршката за Украина, посочувајќи дека иднината на Киев е во НАТО.

- Додека работиме заедно за да ве подготвиме за таа иднина, НАТО ќе биде со Украина сè додека е потребно, нагласи Столтенберг.

Зеленски му се заблагодари на Столтенберг за неговата поддршка, додавајќи дека е особено важно кога некои бараат да се прекине воената поддршка за Украина. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk