logo
logo
logo

ЗА ТРИ НОЌИ ЌЕ ЗАРАБОТИ МИЛИОН ЕВРА! Прија се заканува дека ќе стане рекордер – Единствената српска пејачка која ќе го направи ова!

Vecer | 28.09.2023

ЗА ТРИ НОЌИ ЌЕ ЗАРАБОТИ МИЛИОН ЕВРА! Прија се заканува дека ќе стане рекордер – Единствената српска пејачка која ќе го направи ова!

Александра Пријовиќ наводно по три концерти во Арена ќе биде побогата за цели милион евра!

Една од најпопуларните локални пејачки, Александра Пријовиќ, која неодамна се најде во центарот на скандал поради наводната тепачка на нејзиниот сопруг Филип Живојиновиќ и менаџерот Данијел Блажиќ, има закажано три концерти во Арената, по кои наводно ќе биде побогати за околу еден милион евра. Според пресметките на медиумите, таа ќе земе 946.206 евра откако ќе ги плати сите трошоци и даноци.

Прија, која резервира три белградски арени, стана првата натпреварувачка на „Ѕвезда Гранда“ која ќе настапи во најголемата сала на Балканот, но и единствената српска пејачка која ќе пее три вечери по ред.

Според информациите достапни на официјалната веб-страница, капацитетот на „Старк Арена“ е 19.866 седишта. Кога ќе го соберете бројот на седишта во приземјето, трибините и кутиите и ќе го помножите со цените на билетите за тие места, ќе дојдете до сума од 415.261 евра по концерт. Кога оваа сума ќе се помножи со три концерти, вкупната заработка е 1.245.784 евра за сите три ноќи. Сепак, Прија треба да плати за организацијата на концертите, во која спаѓаат сцената, воведниците, танчерите, оркестарот, флотата и многу други работи, што вкупно изнесува околу 100.000 евра. Таа треба да плати и данок на државата, кој е 41.426 евра по концерт, како и плаќање на закупот на „Старк арена“.

За трошоците што ги очекува пејачката проговори и извор близок до неа, кој истакна дека Прија не очекувала да закаже дури три концерти и затоа трошоците, но и заработката се поголеми: „Александра не ја очекувала втор, а уште помалку третиот концерт. Таа секако за секој од нив ќе треба да плати данок на државата, а покрај тоа е и закупот на Арена за три вечери“, вели изворот, кој додава дека трошоците за организацијата се повисоки од претходните години: „Не треба да ги заборавиме трошоците на организацијата, кои вклучуваат рекламна кампања, флота, обезбедување, музичари, играчи, која чини околу 100.000 евра“.

Сепак, Александра нема да биде најголемиот изведувач што ќе заработи годинава од одржувањето на концерти во Србија, бидејќи на Дино Мерлин, кој одржува четири концерти, ќе му одземе повеќе. А рекордот за одржување концерти во „Штарк арена“, како и за заработка, сè уште го држи Здравко Чолиќ, кој во 2019 година одржа шест настапи во најголемата сала во Србија и собра 1.800.000 евра.

 

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk