logo
logo
logo

ХЗЗ: Најмал број невработени во историјата на Хрватска

Vecer | 11.06.2024

ХЗЗ: Најмал број невработени во историјата на Хрватска

Во однос на април годинава, бројот на невработени е намален за 10,6 отсто или 10.493 лица, објави ХЗЗ.

Ова покажува дека на домашниот пазар на труд се уште постои силна побарувачка на работна сила, пред се поради туристичката сезона.

Според дневните податоци на ХЗЗ, во Институтот во моментов се пријавени 84.324 невработени, а објавени се 21.104 слободни работни места.

Во текот на мај во регистарот на невработени во ХЗЗ се ново регистрирани 8.318 лица, што е за 16,7 отсто помалку од мај минатата година./МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk