logo
logo
logo

Свет


Кина го гради најголемиот висечки мост на светот (ФОТО)

Кина го гради најголемиот висечки мост на светот (ФОТО)

clock04-03-2024
На 27 февруари, пловечки кран донесе дел од кулата на градилиштето во Џангјаганг, која на крајот ќе биде висока 350 метри и ќе биде највисоката таква кула во светот. Основата на кулата е во октогонална форма, а нејзината површина е еднаква
15- годишник од Швајцарија избодел Евреин со нож

15- годишник од Швајцарија избодел Евреин со нож

clock04-03-2024
Полицијата смета дека антисемитизам е мотивот зад нападот што се случил синоќа. Инаку, од неодамна има зголемување на слични инциденти низ Европа, пишува Sky News. Швајцарската организација на еврејски заедници соопшти дека 50-годишната жрт
Во Белгија уапсени четири лица осомничени за планирање терористички напад

Во Белгија уапсени четири лица осомничени за планирање терористички напад

clock04-03-2024
Белгиската полиција утрово изврши претреси на локации во четири градови во Белгија и уапси четири лица, од кои тројца малолетници, осомничени за поврзаност со исламистички екстремистички организации и за планирање терористички напад.  Како
Нова закана за ерупција на вулкан на Исланд: Евакуирана и познатата „Сина лагуна“

Нова закана за ерупција на вулкан на Исланд: Евакуирана и познатата „Сина лагуна“

clock04-03-2024
По интензивната сеизмичка активност, магмата почна да тече во областа околу лагуната, популарна геотермална бања позната по прекрасната сина топла вода. „Со оглед на длабочината на магмата, која е околу четири километри, вулканот би можел д
Франција во Уставот го воведува правото на абортус

Франција во Уставот го воведува правото на абортус

clock04-03-2024
Претставници на Долниот дом и Сенатот на францускиот Парламент утре ќе се сретнат на специјална седница во Версај, со која ќе претседава претседателот Емануел Макрон, објави Би-Би-Си. Ако владиниот предлог биде изгласан со три петинско мноз
Ниту по 10 години нема ни трага ни глас од патничкиот авион со 239 луѓе, се бара нова потрага

Ниту по 10 години нема ни трага ни глас од патничкиот авион со 239 луѓе, се бара нова потрага

clock04-03-2024
Летот MH370, Боинг 777 со 227 патници и дванаесет членови на екипажот, исчезна од радарот за време на летот од Куала Лумпур до Пекинг на 8 март 2014 година, објави Гардијан. Малезиските истражители првично не ја исклучија можноста авионот н
Швајцарците на референдум изгласаа 13- та пензија

Швајцарците на референдум изгласаа 13- та пензија

clock03-03-2024
Анкетата на СРФ покажала дека за дополнителна пензија гласале 58 отсто од гласачите, а против биле 42 отсто, објави Свисинфо. Мерката е предложена од Швајцарската федерација на синдикати и партиите од левиот центар, а сега е потребна поддрш
Силен земјотрес од 6,7 степени во близина на Нов Зеланд, нема предупредување за цунами

Силен земјотрес од 6,7 степени во близина на Нов Зеланд, нема предупредување за цунами

clock03-03-2024
Земјотресот се случил на 1.500 километри југоисточно од брегот на Нов Зеланд, на длабочина од 10 километри, соопшти USGS. Засега нема информации за материјална штета или повредени, објави Вочерс.
Во Каиро продолжија преговорите за примирје во Газа, планот е на маса

Во Каиро продолжија преговорите за примирје во Газа, планот е на маса

clock03-03-2024
Според египетските провладини медиуми, во главниот град на Египет пристигнале претставници на Катар и на САД, пренесе Воис оф Америка. Таму пратениците на Хамас треба да им „дадат одговор на предлогот од Париз“ изготвен на крајот на јануари
Лавина затрупа тунел во Италија (ФОТО)

Лавина затрупа тунел во Италија (ФОТО)

clock03-03-2024
Огромна маса снег стигна до патот и целосно го блокира влезот во тунелот. Властите велат дека нема жртви. Некои патишта во регионот се затворени неколку часа поради снегот и ризикот од лавини. Valle d'Aosta, valanga sulla galleria di Gaby.
За што се спрема Германија? „ЗДРАВСТВОТО МОРА ДА Е СПРЕМНО И ЗА ВОЈНА“

За што се спрема Германија? „ЗДРАВСТВОТО МОРА ДА Е СПРЕМНО И ЗА ВОЈНА“

clock03-03-2024
Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах изјави дека германското здравство мора да биде подобро подготвено за сите предизвици, вклучително и воени конфликти....
Шпанската полиција уапси 14 лица- правеле лажни банкноти, штетата е над милион евра

Шпанската полиција уапси 14 лица- правеле лажни банкноти, штетата е над милион евра

clock03-03-2024
„Банкнотите произведени од организацијата се направени рачно, тие беа со многу висок квалитет, бидејќи користеа специјални мастила, водени жигови и различни елементи дизајнирани да ги заобиколат механизмите за откривање“, рече портпаролката
Ужас во Германија: Тинејџер уби жена и 9 годишно дете и повреди уште три деца

Ужас во Германија: Тинејџер уби жена и 9 годишно дете и повреди уште три деца

clock03-03-2024
Осомничениот е привремено уапсен, пренесува Штерн. Денеска рано наутро дошло до физичка пресметка меѓу неколку лица на улицата Олденбургер. Според првите информации, 18-годишникот со непознат предмет „дејствувал“ врз неколку лица. Загинале
Најмалку 170 убиени, меѓу кои жени и деца во напад во три села во Буркина Фасо

Најмалку 170 убиени, меѓу кои жени и деца во напад во три села во Буркина Фасо

clock03-03-2024
Обвинителот Али Бенџамин Кулибали рече дека на 25 февруари бил информиран за „големи смртоносни напади“ врз селата Комсилга, Нодин и Сорое, во провинцијата Јатенга на северот на земјата. Според првите информации, додаде тој, загинале 170 ли
Се огласи Берлин по аферата со прислушување: Било користено небезбедно средство за комуникација

Се огласи Берлин по аферата со прислушување: Било користено небезбедно средство за комуникација

clock03-03-2024
„Ова, меѓу другото, е предмет на понатамошни истраги“, изјави таа за Bild am Sonntag, пренесува Велт. Некои германски медиуми пишуваат дека офицерите на Бундесверот чиј разговор бил пресретнат разговарале преку апликацијата Webex. Парламент
Швајцарците гласаат за 13-та пензија и зголемување на старосната граница за пензионирање

Швајцарците гласаат за 13-та пензија и зголемување на старосната граница за пензионирање

clock03-03-2024
Предлогот за постепено зголемување на старосната граница за пензионирање од 65 на 66 години во следните десет години за да се обезбеди целосно финансирање на пензискиот систем, се чини дека е осуден на неуспех. Имено, пред нешто помалку од
Шехбаз Шариф е новиот премиер на Пакистан

Шехбаз Шариф е новиот премиер на Пакистан

clock03-03-2024
Тој беше избран од Националното собрание формирано по парламентарните избори, чии резултати ги оспоруваат приврзаниците на поранешниот премиер Имран Кан. Шехбаз Шариф (72) веќе беше премиер од април 2022 до август 2023 година. Тој денеска в
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk