logo
logo
logo

Скопје за почетници


ПАЛАТАТА РУБЕН, или легендарното МЦМ, гордоста на скопјани

ПАЛАТАТА РУБЕН, или легендарното МЦМ, гордоста на скопјани

clock26-11-2023
Палатата Рубен со нејзиниот величествен изглед и историска вредност претставува монументална градба во центарот на Скопје. Сместена на улицата „Илинденска”, на излезот од Градскиот парк, палатата Рубен и денес привлекува внимание ...
Заминав. Морав, политичарите ни ја земаа младоста

Заминав. Морав, политичарите ни ја земаа младоста

clock08-04-2023
На почетокот само да наспоменам дека овој текст не e наменет тенденциозно кон некоја политичка партија. Немам потреба да бранам некого. Прво...
Скопјани, ја знаете ли приказната за ЧИВЧИ МААЛО, денес послано со фабрики и трговци

Скопјани, ја знаете ли приказната за ЧИВЧИ МААЛО, денес послано со фабрики и трговци

clock17-04-2023
Ново Чивчи маало се простирало од Хаџи Салелединовото маало, долж реката Вардар. Името “Чивчи” маалото го добило според неговите жители кои ...
Јас, провинцијалката, и вие скопјанките

Јас, провинцијалката, и вие скопјанките

clock14-04-2023
Таа реши да се јави, и направи потоп на скопјанките... Јас „ПРОВИНЦИЈАЛКАТА“ дојдов во најголемата, најмодернизираната провинција СКОПЈЕ....
Закон за мангупи, тонч за скопјани

Закон за мангупи, тонч за скопјани

clock28-03-2024
У Скопје да те кажат дека си мангуп е комплимент, брат. Те бива. За девојчици, за снаоѓање, за тоа дека се у шема, за се по ред. Сеа, има и ...
ХОТЕЛ БРИСТОЛ, познатите љубовници кој во бавчата засадиле орев за сеќавање на нив

ХОТЕЛ БРИСТОЛ, познатите љубовници кој во бавчата засадиле орев за сеќавање на нив

clock09-03-2024
Хотелот „Бристол” кој се наоѓа во близина на Железничката станица е крстен според истоимениот ланец хотели. Семејството Караџа се доселило од Грција во Велес. На возраст од 12 години, односно во 1899 година, како најстар син на семејството Караџа, Ташко дошол да учи занает во Скопје и се вработил кај скопскиот трговец Петар Атанасов Чучукпетров каде што помагал во трговијата на големо. По некое време, Ташко во Скопје го повлек...
Скопје во деведесттите, ШЕМАТА Е ОВАА

Скопје во деведесттите, ШЕМАТА Е ОВАА

clock20-04-2023
Јас сум од генерацијата кога се излагаше во Булевар, на свирките во Вулкан , ги пеевме песните на Врчак и незаборавниот хит со ПС... Во г...
Управителот на старо Скопје, Гази-Иса бег, освојувач и основач на Сараево

Управителот на старо Скопје, Гази-Иса бег, освојувач и основач на Сараево

clock06-04-2023
Досега е малку познат и наведуван податокот дека еден скопјанец, висок турски великодостојник, учествувал во освојувањето на Цариград и во...
Откачуеле по мене сите у градов

Откачуеле по мене сите у градов

clock22-03-2023
Стварно не знам кога точно ми пукна филмот. Дали ноќта кога спиев во влезот или од претходно, стварно не знам. Можеби тоа било некаде запиша...
Еврејско маало, ИЗВОР НА ПИСМЕНОСТ И МАНИРИ ЗА СКОПЈАНИ

Еврејско маало, ИЗВОР НА ПИСМЕНОСТ И МАНИРИ ЗА СКОПЈАНИ

clock29-06-2023
Еврејското маало во Скопје, познато и како Чивутско (Чивутана) се наоѓало под скопското Кале, во продолжение на Пајко маало и се сметало за ...
За времето КОГА СЕ ОДЕШЕ У ВОЈСКА, У ЈНА

За времето КОГА СЕ ОДЕШЕ У ВОЈСКА, У ЈНА

clock14-03-2023
Читам по интернетов на некој не му е по ќеиф шо ќе се слави ради добивањето покана за у НАТО. Демек кај се славело ради тоа - ради обична по...
Што ПОРАЧА ТИТО ПРЕД 150.000 Скопјани

Што ПОРАЧА ТИТО ПРЕД 150.000 Скопјани

clock01-03-2023
Се уште може да се слушнат дебати дали македонските граѓани подобро живееле во времето на поранешна Југославија на чело со Јосип Броз Тито. ...
Една сосема поинаква новогодишна желба…

Една сосема поинаква новогодишна желба…

clock18-12-2022
Во ова време на прослави, ќе ви посакам нешто невообичаено. Мојата честитка доаѓа од едно место кое би сакала да го запознаете. Прочитајте ј...
МАЏИР МААЛО, себе се сметаа за најскопјани и не се дружеа со “сељаци“

МАЏИР МААЛО, себе се сметаа за најскопјани и не се дружеа со “сељаци“

clock04-12-2022
Само на неколку метри од строгиот центар, помеѓу Железничката станица и мостот Гоце Делчев се наоѓа една од најстарите скопски населби, позн...
Скопје на вашите родители: Чекање пред Ванила, дремење пред Метропол и финале - Чичко Стоилко

Скопје на вашите родители: Чекање пред Ванила, дремење пред Метропол и финале - Чичко Стоилко

clock23-04-2022
Да бакнеш девојка зад зграда или пред зграда било вистинска фантазија и сон на секое момче, затоа што додека се стигне до тоа, поминувале ме...
Шопинг во Скопје, зошто мол а не дуќан и бутик

Шопинг во Скопје, зошто мол а не дуќан и бутик

clock25-11-2021
Еден мој познаник секое утро, кога има бесплатен автобуски превоз, брза уште во раните утрински часови да стигне до еден од најголемите трго...
ПРВИТЕ ТЕЛЕФОНИ ВО СКОПЈЕ, тоа било револуција во животот

ПРВИТЕ ТЕЛЕФОНИ ВО СКОПЈЕ, тоа било револуција во животот

clock04-04-2024
Во денешната ера на мобилната телефонија егзотично, но и поучно, дејствуваат податоците за првите телефони во Скопје. Таа приказна е толку и...
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk