logo
logo
logo

Cult


Секој има свој почеток, па така и Бјело дугме. Но, тие немаат крај

Секој има свој почеток, па така и Бјело дугме. Но, тие немаат крај

clock03-07-2023
Во април 2011 година, на  Универзитетот Колумбија во САД , е одржана проекција на филмот  Бјело дугме . Прикажан е на Хариман институтот за ...
Смрт како порачана

Смрт како порачана

clock19-06-2023
Мерлин Монро  е една од најголемите икони на филмот од дваесеттиот век. Лик кој го надминува филмот кому се посветила, модата и гламурот од ...
Аполо 11: Темната страна на месечината

Аполо 11: Темната страна на месечината

clock19-06-2023
На 21 јули 1969 година, во 02 часот и 56 минути по источноамериканско време (УТЦ) американскиот космонаут  Нил Армстронг  стапна на Месечина...
Животот е тука за да се живее. До последен здив

Животот е тука за да се живее. До последен здив

clock09-06-2023
Ова е приказна за сексот, страста, уметноста, убавината и верноста кон својот избор дури и кога го делиш креветот со некој друг. Ова е прика...
Нафтата владее: Од Рокфелер до ИСИС

Нафтата владее: Од Рокфелер до ИСИС

clock28-04-2023
Милиони луѓе, особено од земјите кои не се богати, посакуваат решение во еден миг, за се одеднаш – еден ден и кај нив да биде пронајдена наф...
Кој ќе го разбере него, ја разбрал Русија

Кој ќе го разбере него, ја разбрал Русија

clock27-01-2023
"Чувствивам дека нема жив да го дочекам јануари. Ако бидам убиен од обични завереници, некој од моите браќа селани, нема за што да се грижит...
Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

clock23-09-2023
На 8 февруари 1962 авионот кој леташе на релација Неапол - Њујорк слета на њујоршкиот аеродром. Истоварен е ковчег, кој потоа ќе биде превезен на гробиштата Свети Јован. Kовчегот е закопан во семејната гробница Луканија, во присус...
Лејди Ди. Живот на прицеза, и мистериозен крај на љубовница

Лејди Ди. Живот на прицеза, и мистериозен крај на љубовница

clock02-01-2022
Таа е медиумска звезда од историски размери, создавана за да биде тоа, но тоа и да остане по смртта. А принцезата Дајана , или Лејди Ди , ...
Кој го уби Џон Кенеди?!

Кој го уби Џон Кенеди?!

clock07-09-2021
Убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди , е извршено во Далас, Тексас на 22 ноември 1963 година, во 12 часот и 30 минути, во м...
Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

clock10-07-2021
Тесла е тајна. Ретко видена големина, со скриена биографија, и нераскажана приказна за еден од најголемите умови на денешниот свет, онаков ...
Прво беше Чехов, а потоа дојде Холивуд

Прво беше Чехов, а потоа дојде Холивуд

clock01-05-2021
Времињата навистина се менуваат, се појавуваат нови јунаци на новите генерации но, постојат нешта кои се тука отсекогаш и засекогаш, и луѓе ...
Зошто Чарли Чаплин бил несреќен, и суров кон жените

Зошто Чарли Чаплин бил несреќен, и суров кон жените

clock21-12-2020
Чарли Чаплин  (Charles Spencer Chaplin) е лик кој по својата слава и општопознатост и препознатливост е рамен на ликовите на  Ајнштајн, Че Г...
Создаден од сон и патувања, за потоа да сонуваат оние кои го читаат

Создаден од сон и патувања, за потоа да сонуваат оние кои го читаат

clock08-07-2020
Што е тоа толку привлечно, култно и мангупски во цртаниот јунак  Корто Малтезе  штом со таква моќ, веќе со децении, на него се лепат цели ге...
Приказната за Фанта - од наци до бамбуча

Приказната за Фанта - од наци до бамбуча

clock09-01-2020
Кога некој ќе каже  Фанта , секој на ум ја има и  Кока кола . И тоа со право. Но без нацистите  Фанта,  таа лимoнада, не би ни постоела. И н...
Предавството и последните денови на Че Гевара

Предавството и последните денови на Че Гевара

clock10-10-2019
Нема политички лик, легенда слична на Че - обожаван од комунистите, мит кај западниот свет, меѓу Американците и Европјаните, но и Русите... само еден е тоа: Ернесто Че Гевара!...
Кога некој е волшебник, од обичното да создаде возвишено. Да создаде поп арт

Кога некој е волшебник, од обичното да создаде возвишено. Да создаде поп арт

clock15-09-2019
Постојат луѓе кои или ги сакате, или ги мразите. Нема средина, или незаинтересираност.  Енди Ворхол  е еден од нив. Енди Ворхол  (Andy W...
Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

clock04-02-2019
На 8 февруари 1962 авионот кој леташе на релација Неапол - Њујорк слета на њујоршкиот аеродром. Истоварен е ковчег, кој потоа ќе биде превез...
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk