logo
logo
logo

Економија


Пензионерите - клиенти на Халкбанк, февруарската пензија веќе ја имаат на својата сметка

Пензионерите - клиенти на Халкбанк, февруарската пензија веќе ја имаат на својата сметка

clock01-03-2024
Пензионерите кои своите пензии ги добиваат преку сметка во Халкбанк АД Скопје веќе денеска можат да располагаат со средствата....
Солидни оперативни резултати со исклучителен обем на продажба и зголемена прилагодена ЕБИТДА во услови на намалени меѓународни цени на горивата

Солидни оперативни резултати со исклучителен обем на продажба и зголемена прилагодена ЕБИТДА во услови на намалени меѓународни цени на горивата

clock01-03-2024
Силни оперативни резултати ја одбележаа 2023 година, покажувајќи значителен напредок во деловното работење, особено кога ќе се земе предвид падот на меѓународните цени на суровата нафта и на дериватите, кој е резултат на  случувањата во поширокото макроекономско опкружување, поблагите временски услови и доволната глобална понуда на нафтени деривати, по пренасочувањето на извозот на руските производи кон пазарите надв...
Што мислите, колку е минималната плата во Русија? Путин се фали, до 2030 година ќе биде ДВОЈНО ПОГОЛЕМА

Што мислите, колку е минималната плата во Русија? Путин се фали, до 2030 година ќе биде ДВОЈНО ПОГОЛЕМА

clock01-03-2024
За време на своето обраќање пред Сојузното собрание на Русија во четвртокот, рускиот претседател Владимир Путин рече дека сојузната минимална плата во земјата треба да се искачи на 35.000 рубљи (околу 355 евра) месечно до 2030 година, пренесува Медуза....
ЗА ХРАНА, месечно потребни се околу 1000 евра или три минимални плати

ЗА ХРАНА, месечно потребни се околу 1000 евра или три минимални плати

clock01-03-2024
Денеска граѓаните се соочуваат со нов ценовен шок поради не продолжување на мерката загарантирани цени на прехранбените производи.Со ваквата одлука на владата на СДС и ДУИ директно се удира по џебот на граѓаните.Од денеска цените на прехранбените производи значително ќе се зголемат, а со тоа и инфлацијата која што во моментот е 50 проценти поголема од онаа во еврозоната, обвини ВМРО-ДПМНЕ....
ПРЕД УСТАВЕН СУД повторно оспорени законите за облигации и за извршување со кои ЗАСТАРУВААТ ДОЛГОВИТЕ

ПРЕД УСТАВЕН СУД повторно оспорени законите за облигации и за извршување со кои ЗАСТАРУВААТ ДОЛГОВИТЕ

clock01-03-2024
Физичкото лице Предраг Баришиќ до Уставниот суд поднесе иницијатива за оценување на уставноста на член два (2) и четири (4) од Законот за облигациони односи со кој застаруваат побарувањата на должниците кои се предмет на извршување. Тој смета дека овие измени се спротивни на Уставот и дека долговите и извршувањето не треба да застарат. Оваа инцијатива доаѓа после 10 јануари, кога Судот имаше седница и донесе одлука да не повед...
ПОЕВТИНУВА ПАРНОТО, ама не за сите!

ПОЕВТИНУВА ПАРНОТО, ама не за сите!

clock29-02-2024
За 35 проценти ќе се намали цената на парното греење но тоа ќе се однесува само за фирмите, јавните и државните институции. Ова го соопшти претседателот на Регулаторна комисија за енергетика Марко Бислимовски кој рече дека на ваков чекор се одлучиле поради намалената цена на природниот гас, а додаде дека намалувањето ќе се однесува за месец февруари односно сметките кои ќе ги добијат на почетокот на март. Ова го правиме бидејќ...
ДИК го утврди регистарот на медиуми за двојните избори

ДИК го утврди регистарот на медиуми за двојните избори

clock29-02-2024
Политички реклами за изборната кампања ќе може да објавуваат 249 интернет портали, 37 телевизии, 35 радија и 11 печатени медиуми. Оваа одлука ја донесе Државната изборна комисија ( ДИК) на 29 февруари на 84 -та седница....
Толку од ЗАГАРАНТИРАНИТЕ ЦЕНИ: Од утре престанува да важи мерката

Толку од ЗАГАРАНТИРАНИТЕ ЦЕНИ: Од утре престанува да важи мерката

clock29-02-2024
Граѓаните денеска имаат последен ден за купување со загарантирани цени. Од утре цените на прехранбените производи и пијалоците повторно никој нема да ги контролира и ќе бидат препуштени на слободниот пазар. Засега не се знае колку дена ќе треба за новиот закон за спречување на нефер трговски практики да ги помине сите собраниски филтри. Засега на дневен ред не е ставено ниту првото читање. Вакуумот за неколку дена или недели е...
Вештачката интелигенција НЕ ПАЛИ КАЈ ГЕРМАНЦИТЕ: Компаниите немаат интерес

Вештачката интелигенција НЕ ПАЛИ КАЈ ГЕРМАНЦИТЕ: Компаниите немаат интерес

clock29-02-2024
Само три отсто од германските компании користат вештачка интелигенција (AI) како главна алатка за нивната секојдневна работа....
Судиите гневни на пратениците: НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ!

Судиите гневни на пратениците: НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ!

clock28-02-2024
Овој интервенционизам под плаштот на најдобриот општ интерес, преку таканареченото статус-кво на платите на судиите, замислен преку намалување на коефициентите како еден од основните сегменти за определување на личните примања на судиите, претставува директен атак врз судската независност и самостојност....
КАДЕ БОГАТИТЕ КУПУВААТ НЕДВИЖНИНИ - Еве го нивниот избор

КАДЕ БОГАТИТЕ КУПУВААТ НЕДВИЖНИНИ - Еве го нивниот избор

clock28-02-2024
Според една нова студија, ултра богатите бараат подобар начин на живот и силни инвестиции кога станува збор за купување на нивниот следен дом....
ТОПЛИФИКАЦИЈА ПРОДАВА АКЦИИ ВО ТЕ-ТО: Вкупно 27 акции по почетна цена од 39.871 денари

ТОПЛИФИКАЦИЈА ПРОДАВА АКЦИИ ВО ТЕ-ТО: Вкупно 27 акции по почетна цена од 39.871 денари

clock27-02-2024
Утре и задутре на берза ќе се продаваат два пакета акции кои Топлификација во стечај ги поседува во когенеративната централа ТЕ-ТО. Информацијата е објавена на страната на Македонска берза....
ПРОДАДЕНА ТОПЛАНАТА СКОПЈЕ СЕВЕР за 350.000 евра

ПРОДАДЕНА ТОПЛАНАТА СКОПЈЕ СЕВЕР за 350.000 евра

clock27-02-2024
Топланата Скопје Север вчера е продадена за 350.000 евра. На берзанската аукција организирана на иницијатива на Комерцијална банка се продадени 77.414 обични акции што сочинуваат 99,98% од основната главнина на топланата....
Владата го прифати барањето: ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЗАЧИ ЌЕ ИМААТ ПРЕДНОСТ ПРИ ВАДЕЊЕТО ПАСОШИ

Владата го прифати барањето: ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЗАЧИ ЌЕ ИМААТ ПРЕДНОСТ ПРИ ВАДЕЊЕТО ПАСОШИ

clock27-02-2024
Превозниците кои вршат патнички товарен транспорт и од Министерството за транспорт и врски имаат сертификат за професионален возач може да извадат патна исправа приоритетно и по редовна цена....
На жителите од Горна и Долна Бањица им пукна филмот: “ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПАТОТ ЗА „БЕХТЕЛ И ЕНКА“!

На жителите од Горна и Долна Бањица им пукна филмот: “ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ ПАТОТ ЗА „БЕХТЕЛ И ЕНКА“!

clock27-02-2024
Жители од гостиварските села Долна и Горна Бањица на протестен собир, попладнево изразија незадоволство од добиените ветувања за барањата околу спроведувањето на планот за изградба на Коридорот 8. Тие предупредија и најавија целосно блокирање на работите на терен кои ги изведува „Бехтел и Енка“ од наредната недела, јави Гостиварпрес.мк....
Биткоинот забележа најголемата вредност во последните две години - 56.000 долари

Биткоинот забележа најголемата вредност во последните две години - 56.000 долари

clock27-02-2024
Според податоците на CoinMarketCap, цената на биткоинот за два дена порасна за повеќе од 10 отсто за два дена, откако фирмата за крипто инвестиции и софтвер „MicroStrategy“ објави дека вчера купила околу 3.000 биткоини за 155 милиони долари
Во Халкбанк секоја трансакција е важна, откријте како најдобро да ги искористите бонус поените

Во Халкбанк секоја трансакција е важна, откријте како најдобро да ги искористите бонус поените

clock26-02-2024
Пазарувањето некогаш е обврска, а некогаш претставува задоволство. Но, и во едниот и во другиот случај значи трошење средства. Сепак, постои можост за одредени купувања што ги правите да добиете поврат на средства во вид на бонус поени кои можете да ги искористите за некои идни плаќања. Токму тоа го овозможува програмата за бонус поени на Халкбанк АД Скопје која што е наменета за сите корисници на Мастеркард и Виза кредитни ка...
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk