logo
logo
logo

Македонија


Он-лајн за гласење на изборите во СДСМ се пријавиле 6.000 члена - ДОСЕГА

Он-лајн за гласење на изборите во СДСМ се пријавиле 6.000 члена - ДОСЕГА

clock16-06-2024
На 23 јуни ќе се знае колку точно од околу 80.000 запишани членови на Социјадемократскиот сојуз на Македонија ќе гласаат на внарепартиските избори за избор на нов претседател на партијата, се вели во прилогот на ТВ Телма на оваа тема....
Еве кои ќе бидат министрите во новата Влада (ВИДЕО)

Еве кои ќе бидат министрите во новата Влада (ВИДЕО)

clock16-06-2024
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар, Христијан Мицкоски, вечерва по Централниот и Извршниот Комитет на партијата даде изјава за јавноста....
Со автомобил удрил 66 годишен велосипедист кој се здобил со тешки повреди

Со автомобил удрил 66 годишен велосипедист кој се здобил со тешки повреди

clock16-06-2024
На 15.06.2024 во 18.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„531“ во с.Марино, општина Илинден, патничко возило „форд фиеста“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.Ј.(56) од с.Марино, удрило во велосипед управуван од Д.Ј.(
“Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем“

“Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем“

clock16-06-2024
Претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова, пред почетокот на денешната пленарна сесија на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн во Швајцарија, на која треба да има свое обраќање, изјавила дека една од најважните пораки е дека кон војната во Украина треба да се однесуваме не како кон украински проблем, туку како европски и светски проблем....
Кумановци приведени на Пелинце поради поседување наркотици

Кумановци приведени на Пелинце поради поседување наркотици

clock16-06-2024
Во неделата утрото во 04.00 часот во Меморијалниот центар во селото Пелинце, општина Старо Нагоричане, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Куманово ги лишиле од слобода Д.К. на 29 и А.П. на 22 г
ДО ВЕЧЕР ЌЕ СЕ ЗНААТ КАНДИДАТИТЕ ЗА МИНИСТРИ од „Твоја Македонија“?

ДО ВЕЧЕР ЌЕ СЕ ЗНААТ КАНДИДАТИТЕ ЗА МИНИСТРИ од „Твоја Македонија“?

clock16-06-2024
Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на седници треба да ги утврди кандидатите за министри од коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од партијата на мандатарот Христијан Мицкоски. Тоа тој го соопшти пред четири дена и најави дека во вторник, 18 јуни, до Собранието ќе биде доставен официјалниот список на кандидатите за членови на новата влада....
“Да си даруваме и помагаме, да си бидеме поткрепа еден на друг“

“Да си даруваме и помагаме, да си бидеме поткрепа еден на друг“

clock16-06-2024
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху и до сите граѓани од исламска вероисповед....
“Дојде време заеднички да изградиме поцврсти темели за подобар животен стандард за секој граѓанин“

“Дојде време заеднички да изградиме поцврсти темели за подобар животен стандард за секој граѓанин“

clock16-06-2024
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод празникот Курбан Бајрам лично и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на исламската вероисповед им го честита големиот верски празник Курбан Бајрам....
Си заминуваат: ИМАМЕ ЛЕКАРИ СО ПЛАТА ОД САМО 21.700 ДЕНАРИ, некои од нив се и без здарвствено осугурање!

Си заминуваат: ИМАМЕ ЛЕКАРИ СО ПЛАТА ОД САМО 21.700 ДЕНАРИ, некои од нив се и без здарвствено осугурање!

clock15-06-2024
Приоритет на новата влада треба да бидат вработените во јавното здравство, кои повеќе од 5 години работат без здравствено и пензиско осигурување, порачаа денеска Независниот синдикат на здравствени работници и административен технички персонал (НСЗР) и Здружението на приватни лекари (ЗПЛРМ) кои се обврзаа на соработка со меморандум „Заедно сме посилни“....
Им оставаме 800 милиони евра годишно, А КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ ВО КЛАДИЛНИЦИТЕ?!

Им оставаме 800 милиони евра годишно, А КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ ВО КЛАДИЛНИЦИТЕ?!

clock15-06-2024
Во обложувалниците и во коцкарниците, како што веќе пишуваше Пари, минатата година имало 7.745 вработени. Нашата анализа покажува дека најмногу вработени, 5165, или 66,7 насто од вкупниот број на вработени во сите 58 друштва во оваа дејност, има во десет од нив. Но, само две од десетте друштва со најголем број на вработени, влегуваат и во друштвото на ТОП 10 компании со најголеми плати во оваа дејност....
Филипче: ЛУЃЕТО ДОАЃАА ВО СДСМ НО ЗАТЕКНУВАА ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ

Филипче: ЛУЃЕТО ДОАЃАА ВО СДСМ НО ЗАТЕКНУВАА ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ

clock15-06-2024
„Сметам дека оваа организациска поставеност на партијата го дала својот максимум во некои минати времиња. Луѓето бараат нешто ново. Младите бараат нешто ново, не бараат ригидна партиска структура во којашто ќе слушнат наредба во која не учествувале. Сакаат да дадат свој придонес. А ќе дадат свој придонес кога ќе може да комуницираат на соодветен начин и соодветно ќе бидат вклучени и вреднувани“, - истакна Венко Филипче на прва...
Еве каде ЛИДЛ ЌЕ ОТВОРИ МАРКЕТИ ВО МАКЕДОНИЈА

Еве каде ЛИДЛ ЌЕ ОТВОРИ МАРКЕТИ ВО МАКЕДОНИЈА

clock15-06-2024
Евр...
“Сашо Мијалков НИКОГАШ НЕ МИ СЕ ИЗВИНИ“

“Сашо Мијалков НИКОГАШ НЕ МИ СЕ ИЗВИНИ“

clock15-06-2024
Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во поткастот „Претрес со Ландов“ зборуваше за нејзините односи со ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. Таа е убедена дека прислушуваењето и бомбите излегле токму од оваа институција. За неа, со застарувањето на предметот – не е ништо изгубено. Откри што може да се направи за да се утврди одговорност и да се донесе правда за сите кои се дел од „бомбите“....
Не е март, но јуни е променлив како него. Следната недела ОЧЕКУВАЈТЕ ДОЖДОВИ

Не е март, но јуни е променлив како него. Следната недела ОЧЕКУВАЈТЕ ДОЖДОВИ

clock15-06-2024
Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. УВ индексот ќе изнесува 8....
Малолетници снимале физичко злоставување на врсник

Малолетници снимале физичко злоставување на врсник

clock15-06-2024
На 14.06.2024 во 13:40 часот во СВР Скопје, С.А.(51) од Скопје пријавил дека на 13.06.2024 на подрачјето на општина Аеродром, неговиот малолетен син бил физички нападнат од неколку други малолетници. Според пријавата, додека неколку малолет
Јавното обвинителство даде детали за истрагата за двојното убиство во Кратово

Јавното обвинителство даде детали за истрагата за двојното убиство во Кратово

clock15-06-2024
сновното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 36 – годишна жителка на Кратово, осомничена дека сторила кривичнo делo – Убиство од член 123 став 3 во врска со став 2 точка 2 од Кривичниот закон
На денешен ден ЗАГИНА АРХИЕПИСКОПОТ АНГЕЛАРИЈ. Мерцедесот беше блиндиран, но камионот беше посилен

На денешен ден ЗАГИНА АРХИЕПИСКОПОТ АНГЕЛАРИЈ. Мерцедесот беше блиндиран, но камионот беше посилен

clock15-06-2024
Одеднаш пред нас се најде камион и го згмечи „мерцедесот“, а дедо ми ми умре в раце, опишува Татијана Попоска, внука на македонскиот архиепископ г.г. Ангелариј, поглавар на МПЦ, кој пред 33 години, на 15 јуни 1986 година, трагично загина во мистериозна сообраќајна несреќа на патот Прилеп – Велес, кај кавадаречкото село Фариш....
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk