logo
logo
logo

Балкан


Соработник на Курти е уапсен во Бугарија поради трговија со луѓе

Соработник на Курти е уапсен во Бугарија поради трговија со луѓе

clock01-03-2024
Апсењето на Красниќи било веќе извршено на 19 февруари 2024 година, пренесува интернет весникот Reporteri.net. Тој бил фатен од бугарските власти при влез во Бугарија, додека со семејството патувал на одмор. Тоа е затоа што се испоставило д
Коѕиас: Жал ми е што Нова демократија го третира Договорот од Преспа за внатрепартиски проблем

Коѕиас: Жал ми е што Нова демократија го третира Договорот од Преспа за внатрепартиски проблем

clock01-03-2024
За аргументите за и против Договорот од Преспа, секој од своја гледна точка и за детали од преговорите од своја перспектива, меѓу другото дискутираа поранешните шефови на грчката дипломатија од Нова демократија, ПАСОК и СИРИЗА, Дора Бакојан
Во Грција разбиена меѓународна криминална група за убиствата на тројца Црногорци и еден Србин

Во Грција разбиена меѓународна криминална група за убиствата на тројца Црногорци и еден Србин

clock01-03-2024
Зад двете двојни убиства во Грција во 2020 година, едно во близина на Атина, со жртви двајца Црногорци, а другото на островот Крф, кога беа убиени уште еден Црногорец и еден Србин, стои меѓународната криминална организација, што ја разби гр
Турските дронови „Бајрактар“ испорачани во Албанија

Турските дронови „Бајрактар“ испорачани во Албанија

clock01-03-2024
Тој на Фејсбук наведе дека е почнато склопување на беспилотните летала, како и паралелно поставување на потпорната инфраструктура за нивно работење и контрола. Според него, овој развој „не само што ги зголемува одбранбените способности на А
Европското обвинителство води 203 истраги во Бугарија за злоупотреби на приближно 900 мил.евра

Европското обвинителство води 203 истраги во Бугарија за злоупотреби на приближно 900 мил.евра

clock01-03-2024
Во 2023 година беа отворени 107 нови истраги за 405,2 милиони евра. Во оваа бројка пет инспекциски надзори се за измама со ДДВ со вкупна вредност од 28,2 милиони евра, покажуваат податоците. Минатата година не е издаден ниту еден налог за з
Од денеска намалени цени на над 3.000 производи супермаркетите во Грција

Од денеска намалени цени на над 3.000 производи супермаркетите во Грција

clock01-03-2024
Цените на над 3.000 производи за чистење и за лична хигиена, од денеска се очекува да бидат намалени и до 18 отсто во грчките супермаркети, според податоците од Министерството за развој на Грција, а во рамките на владините мерки за справува
Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград отворен за сообраќај, дојавите за бомби биле лажни

Аеродромот „Никола Тесла“ во Белград отворен за сообраќај, дојавите за бомби биле лажни

clock01-03-2024
Радио телевизија на Србија (РТС) објави дека извештаите за бомби биле лажни. Околу 19 часот и 15 минути на белградскиот аеродром пристигнала дојава за поставена бомба, по што била извршена контрадиверзантска проверка, а патниците биле еваку
Целосно е евакуиран аеродромот во Белград по дојавата за бомби во два авиона (ВИДЕО)

Целосно е евакуиран аеродромот во Белград по дојавата за бомби во два авиона (ВИДЕО)

clock29-02-2024
Неофицијално, станува збор за авионите на авиокомпаниите Wizz Air и Air Montenegro, објави Телеграф. Како што неофицијално дознава Танјуг, пилотот при еден лет добил дојава за бомба, по што повикал полиција, бидејќи на еден од патниците му
ДРАМАТИЧНО ВИДЕО од евакуација на белградскиот авион: ПИЛОТОТ СЕ ПОСОМНЕВАЛ во патник, па викнал полиција

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО од евакуација на белградскиот авион: ПИЛОТОТ СЕ ПОСОМНЕВАЛ во патник, па викнал полиција

clock29-02-2024
Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" zatvoren je zbog dojave o bombi koju je dobio pilot na jednom letu pre poletanja....
Драма на аеродромот во Белград: Евакуирани се патниците поради дојава за бомба (ВИДЕО)

Драма на аеродромот во Белград: Евакуирани се патниците поради дојава за бомба (ВИДЕО)

clock29-02-2024
По пријавувањето на бомбата, патниците веднаш биле евакуирани, дознава Телеграф. Авионите во моментов не слетуваат на аеродромот, некои се пренасочуваат во Темишвар.         View this post on Instagram                    
Судот во Белград ги прогласи за оштетени родителите на убиените деца во ланскиот масакр

Судот во Белград ги прогласи за оштетени родителите на убиените деца во ланскиот масакр

clock29-02-2024
Својата одбрана треба да ја дадат обвинетите Владимир и Миљана Кецмановиќ, како и инструкторот и сопственик на стрелиштето каде, како што се сомнева, момчето научило да пука, а прашања ќе можат да им поставуваат и родителите на убиените дец
ЗОШТО АЛЕКС СОРОС Е ПРИСУТЕН НА ДВАТА САМИТА - Новинарка го налути албанскиот премиер Еди Рама (ВИДЕО)

ЗОШТО АЛЕКС СОРОС Е ПРИСУТЕН НА ДВАТА САМИТА - Новинарка го налути албанскиот премиер Еди Рама (ВИДЕО)

clock29-02-2024
Новинарка денеска го налути албанскиот премиер Еди Рама, кога го праша во кое својство на двата самита, одржани во Тирана, присуствувал и Алекс Сорос....
Новинарка праша, РАМА СЕ НАЛУТИ

Новинарка праша, РАМА СЕ НАЛУТИ

clock29-02-2024
Новинарка денеска го налути албанскиот премиер Еди Рама, кога го праша во кое својство на двата самита, одржани во Тирана, присуствувал и Алекс Сорос....
Мицотакис најави зголемување на минималната плата во Грција од 1 април

Мицотакис најави зголемување на минималната плата во Грција од 1 април

clock29-02-2024
На следната владина седница во март, ќе одлучиме и за конечното зголемување на минималната плата за 2024 година, кое ќе се воведе од 1 април, соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина. На денешната владин
Регионален самит во Тирана посветен на планот за раст на ЕК

Регионален самит во Тирана посветен на планот за раст на ЕК

clock29-02-2024
Средбата на високо ниво е продолжение на таа која се случи во Скопје минатиот месец, каде лидерите на земјите беа запознати со можностите кои ги нуди планот. Во фокусот на денешните разговори сепак, беше унапредувањето на регионалната сораб
Отворен Балкан СТАРТУВА УТРЕ: ЕДИНСТВЕН ПАЗАР НА ТРУД, работниците ќе може да работат во другата земја како во нивната

Отворен Балкан СТАРТУВА УТРЕ: ЕДИНСТВЕН ПАЗАР НА ТРУД, работниците ќе може да работат во другата земја како во нивната

clock29-02-2024
Единствениот пазар на труд на Отворен Балкан, чии членки се Србија, Албанија и Македонија, започнува утре, 1 март, а тоа значи дека сите граѓани ќе можат да се вработат во која било од земјите од оваа иницијатива со наједноставна процедура....
„Вие не сте Македонци туку „Слав-Вадаска“ залепија Грците врз новите налепници

„Вие не сте Македонци туку „Слав-Вадаска“ залепија Грците врз новите налепници

clock29-02-2024
Во Грција не помагаат ни новите налепници што ги лепиме поради нив. Граѓани кои деновиве биле кај јужниот сосед се жалат дека на нивните автомобили во делот за налепница на регистарската ознака било залепено....
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk