logo
logo
logo

Коментари и анализи


Мегаметропола во мегапроблем, градот пред колапс, граѓаните очајни: „Нулта денот ќе пристигне веќе во јуни!“

Мегаметропола во мегапроблем, градот пред колапс, граѓаните очајни: „Нулта денот ќе пристигне веќе во јуни!“

clock25-02-2024
Поради исцрпените водоносни слоеви, несоодветната инфраструктура, растот на населението и климатските промени, Мексико Сити, еден од најголемите градови во светот, е на работ на голема криза во снабдувањето со вода, јавува CNN....
Инвазија на евтини кинески автомобили во Европа - ЗАКАНА ЗА НОВА ЦЕЛОСНА ТРГОВСКА ВОЈНА?

Инвазија на евтини кинески автомобили во Европа - ЗАКАНА ЗА НОВА ЦЕЛОСНА ТРГОВСКА ВОЈНА?

clock24-02-2024
Пристаништето Влисинген на југозападот на Холандија со векови е во центарот на светската трговија. Приближно 17.000 товарни бродови се закотвуваат во длабоките води помеѓу Северното Море и реката Шелт секоја година. Бродовите се натоварени со различни стоки, од витални производи како хартија, дрво, челик, јаглен, течен гас, ѓубрива и други клучни суровини до овошје и зеленчук кои наскоро ќе го најдат патот до полиците на супер...
Европа станува свесна дека на ОВАА ЕРА И СЕ БЛИЖИ КРАЈОТ

Европа станува свесна дека на ОВАА ЕРА И СЕ БЛИЖИ КРАЈОТ

clock21-02-2024
Две големи вести влијаеја на расположението на овогодинешната Минхенска безбедносна конференција, годишната конвенција за безбедносна политика што се одржа во живописниот баварски град под Алпите....
Русија никогаш не била толку богата - благодарение на СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР на САД

Русија никогаш не била толку богата - благодарение на СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР на САД

clock21-02-2024
Русија со невидена сума пари во државната каса влегува во третата година од војната со Украина. За тоа секако придонесоа 37-те милијарди долари заработени од продажбата на сурова нафта на Индија во последната година. Новата анализа докажа дека дел од суровата нафта била рафинирана во Индија, а потоа извезена во Соединетите Американски Држави во вредност од повеќе од една милијарда долари, пишува Си-Ен-Ен....
Историски ПРЕСВРТ на Урсула фон дер Лајен: „Светот се промени откако влегов во Берлaјмонт!“

Историски ПРЕСВРТ на Урсула фон дер Лајен: „Светот се промени откако влегов во Берлaјмонт!“

clock20-02-2024
Урсула фон дер Лајен ја започна својата трансформација од жесток застапник на зелените политики во поборник за воено зајакнување....
АЛЕКСЕЈ НАВАЉНИ - Бунтовник со причина во земја каде што такви бунтови не поминуваат

АЛЕКСЕЈ НАВАЉНИ - Бунтовник со причина во земја каде што такви бунтови не поминуваат

clock16-02-2024
Алексеј Навални е мртов. Ова го тврдат руските затворски служби. Неговите поддржувачи и членовите на семејството велат дека не може да им се верува на руските власти, но ако Навални навистина е мртов, велат дека Путин ќе „плати“ за тоа....
Предвидливост како ПОЖЕЛЕН и НЕПОЖЕЛЕН ФАКТОР: Зошто Путин сака Бајден да победи на изборите и зошто не е задоволен од интервјуто со Карлсон?

Предвидливост како ПОЖЕЛЕН и НЕПОЖЕЛЕН ФАКТОР: Зошто Путин сака Бајден да победи на изборите и зошто не е задоволен од интервјуто со Карлсон?

clock17-02-2024
Можеби звучи како изненадување, но всушност ние се занимаваме со тврдења за наводен дослух меѓу одредени фракции од американската политика со Русија речиси една деценија. Демократите и медиумите наклонети кон нив (со тоа, мнозинството) заклучија дека постои некаква „тајна врска“ меѓу Доналд Трамп и Кремљ. Тоа го тврдеа уште пред Трамп да победи на изборите во 2016 година, па дури и откако го помина целиот мандат во Белата куќа...
Трамп вели дека би дозволил напад врз некои членки на НАТО. КОИ ЗЕМЈИ БИ БИЛЕ?

Трамп вели дека би дозволил напад врз некои членки на НАТО. КОИ ЗЕМЈИ БИ БИЛЕ?

clock13-02-2024
Прашањето на НАТО алијансата не е ново. Ова прашање не мора ни да биде идеолошки обоено, бидејќи во 74-те години од неговото постоење (на 4 април годинава ќе наполни 75 години), од различни позиции на политичкиот спектар доаѓаат критики. Во 1966 година, Франција дури делумно го суспендираше своето членство додека Шарл де Гол беше претседател, а денес и француските комунисти и француската екстремна десница се против членството ...
Калајџиев и дава БЕСПЛАТНИ ЧАСОВИ НА ВЛАДАТА: ГО КРШИТЕ УСТАВОТ и сакате судска власт за себе

Калајџиев и дава БЕСПЛАТНИ ЧАСОВИ НА ВЛАДАТА: ГО КРШИТЕ УСТАВОТ и сакате судска власт за себе

clock06-02-2024
Владата е свесна дека борбата со криминалот и корупцијата е веќе солидно уредена во домашното и меѓународното право, но наводно верува дека со законските измени ќе придонесе за поголема ефикасност во борбата со овие појави, а особ...
КОГА ПАДОБРАНЦИ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО ПОЛИТИКАТА: Хаос во Аргентина, немири, повредени, протести...

КОГА ПАДОБРАНЦИ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО ПОЛИТИКАТА: Хаос во Аргентина, немири, повредени, протести...

clock04-02-2024
Десетици повредени за време на протестите против неолибералните реформи на аргентинскиот претседател Хавиер Милеј...
ЕВРОПА НА ПРЕСВРТНИЦА: Еколошки опседнатите елити и бунтот на земјоделците против зелената агенда

ЕВРОПА НА ПРЕСВРТНИЦА: Еколошки опседнатите елити и бунтот на земјоделците против зелената агенда

clock04-02-2024
Низ Европа тракторите се трупаат на улиците. Гневните земјоделци се на улиците на голем број земји и оставаат впечаток дека се подготвени да одат во голема мера за да ги постигнат своите цели. Се разбира, дури откако се случи нивн...
Шанси за победа: УКРАИНА 0%, РУСИЈА 60%... А еве и зошто

Шанси за победа: УКРАИНА 0%, РУСИЈА 60%... А еве и зошто

clock24-01-2024
За еден месец војната во Украина влегува во трета година. Ова ќе го создаде војна на истоштување во сите елементи. Тоа значи дека на крајот ќе победи завојуваната страна која може да потроши повеќе човечки и материјални ресурси ил...
Американските затвори се претвораат во ЛУДНИЦИ

Американските затвори се претвораат во ЛУДНИЦИ

clock22-01-2024
Ментално болните и луѓето со проблеми со злоупотреба на дрога се сè поприсутни во американските затвори, предупредуваат американските експерти, студии и затворскиот персонал....
Боцевски: 2027-ма година е новата 2023-та

Боцевски: 2027-ма година е новата 2023-та

clock21-01-2024
Дали ќе се стави точка на натамошната европска интеграција во 2027 година?...
Соборувањето на еден А-50У е поголем успех отколку соборувањето на цела ескадрила СУ-27

Соборувањето на еден А-50У е поголем успех отколку соборувањето на цела ескадрила СУ-27

clock16-01-2024
Заменик-шефот на украинскиот парламентарен комитет за национална безбедност, одбрана и разузнавање, Јуриј Мисиахин, на Телеграм се пофали дека украинските сили (најверојатно ПЗО) во неделата собориле руски авион А-50. Ако тоа се п...
Протече таен план ГЕРМАНСКИ ПЛАН за конфликт со Русија (ДЕТАЛИ)

Протече таен план ГЕРМАНСКИ ПЛАН за конфликт со Русија (ДЕТАЛИ)

clock15-01-2024
Дали рускиот диктатор Владимир Путин (71) навистина ќе се осмели да изврши хибриден напад на територијата на НАТО следната зима? Шведска, која не е членка на НАТО алијансата, веќе отворено предупредува на војна против Русија. Зака...
Колку пари СДМ и ДУИ ПЕРАТ ПРЕКУ АГЕНЦИИТЕ ЗА ПАРТИСКА ПРОПАГАНДА? Резултатот е ЦУНАМИ ЗА ВЛАСТА

Колку пари СДМ и ДУИ ПЕРАТ ПРЕКУ АГЕНЦИИТЕ ЗА ПАРТИСКА ПРОПАГАНДА? Резултатот е ЦУНАМИ ЗА ВЛАСТА

clock14-01-2024
Од самопромоција преку дезинформации до слаба комуникација со граѓаните, политичарите изминатата година во голема мера ги користеа социјалните мрежи но, како што посочуваат експертите, постигнатата цел е промашена....
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk