logo
logo
logo

Курти на следните избори очекува поголема победа од онаа на последните

Vecer | 06.06.2024

Курти на следните избори очекува поголема победа од онаа на последните

Косовскиот премиер Албин Курти изрази уверување дека на следните избори, кои треба да се одржат во февруари 2025-та, неговата партија, движење самоопределување (ВВ), ќе забележи повисок резултат од оној на минатите избори, кога освои околу 51 отсто од гласовите.

Во синоќешното интервју за албанската телевизија a2news, Курти рече дека не верува во анкетите на опозициските партии кои го покажуваат ВВ како губитник на претстојните избори.

„Верувам дека на следните избори ќе излеземе уште посилни одошто на оние во февруари 2021 година“, изјави косовскиот премиер.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk