logo
logo
logo

Милијардер ги продаде МЕДИУМСКИТЕ КОМПАНИИ

Vecer | 02.09.2023

Милијардер ги продаде МЕДИУМСКИТЕ КОМПАНИИ

Медиумскиот бизнис контролиран од чешкиот милијардер и опозициски лидер Андреј Бабиш е продаден на инвеститорот Карел Празак, соопштија двете страни во петокот, пред новиот закон со кој им се забранува на политичарите да поседуваат некои вести и ТВ средства.

Агроферт, контролиран од Бабиш преку доверливи фондови, се согласи да ги продаде своите медиумски бизниси МАФРА и ЛОНДА и фирма за хемикалии на чешкиот Празак, се вели во соопштението на двете страни, но не откриваат финансиски детали.

МАФРА и ЛОНДА се главни играчи во чешките медиуми со имот, вклучувајќи ги националните весници Млада фронта Днес и Лидове Новини, како и една од најголемите радио станици, значајни онлајн бизниси и печатени дела.

Противниците често го критикуваа Бабиш, премиер од 2017-2021 година и сè уште лидер на неговата партија АНО, за користење на неговиот медиумски имот во своја политичка корист, што тој го негираше.

Бабиш го стави Агроферт, голема империја на медиуми, хемикалии, земјоделство и фирми за преработка на храна, во доверливи фондови во 2017 година за да се усогласат со правилата за конфликт на интереси во тоа време.

Тие правила се дополнително заострени според законодавството одобрено од сегашното владејачко централно-десничарско мнозинство и кое треба да стапи на сила следниот јануари.

Новиот закон им забранува на членовите на парламентот и владата да поседуваат некои видови медиуми дури и преку фондови или поврзани лица. АНО, најголемата фракција во долниот дом на парламентот, се спротивстави на законот.

Во продажбата објавена во петокот беше вклучен и производителот на хемикалии Синтезија, рече Агроферт.

„Продажбата на овие средства ќе ни овозможи повеќе да се фокусираме на нашите клучни деловни сегменти во иднина, да ги развиваме побрзо“, се вели во соопштението на претседателот на Агроферт, Збинек Пруса.

Празак поседува хемикалии, недвижен имот и други средства во вредност од 33 милијарди круни (1,49 милијарди долари) преку неговото инвестициско возило КАПРАИН, според податоци од неговата веб-страница.

КАПРАИН во изјавата рече дека Синтезија ќе донесе синергија во постојното портфолио на хемикалии.

Празак во петокот за весникот „Хосподарске Новини“ изјави дека иднината на медиумскиот бизнис е отворена, вклучително и можна понатамошна продажба.

(1 $ = 22,1790 чешки круни)

Извор: Ројтерс

Фото: профи

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk