logo
logo
logo

Мафини БЕЗ БРАШНО, ШЕЌЕР, ЈАЈЦА, МЛЕКО... Магичен десерт од само 2 состојки

Vecer | 10.06.2023

Мафини БЕЗ БРАШНО, ШЕЌЕР, ЈАЈЦА, МЛЕКО... Магичен десерт од само 2 состојки

Ако избегнувате брашно, додадени шеќери, па дури и млеко или јајца поради некоја причина не значи дека треба да се откажете од слатките задоволства! Со само две здрави состојки, можете да добиете домашно слатко со божествен вкус и да уживате во него безгрижно, дури и ако сте на диета.

Ви претставуваме рецепт за сочни слатки мафини од банана и какао.

Мафини од само 2 состојки

 

Потребни состојки:

- 4 големи и презреани банани

- 6 супени лажици какао во прав

Начин на приготвување: Изгмечете ги бананите вилушката додека не добиете фино пире или можете да користите блендер. Потоа додадете го какаото во прав и измешајте додека се убаво не се соедини. Добиената смеса сипете ја во корпи наредени во калапот за мафини, па печете околу 20-25 минути во рерна загреана на 180 степени.

 

ne štedite na kakao prahu da biste dobili najukusnije mafine

Дополнителен трик

По желба, можете да направите и глазура со мешање на 2 лажици кокосово масло и 1/4 шолја какао во прав на тивок до среден оган. Мешајте додека не почне да личи на растопено чоколадо, а потоа додадете медот и мешајте уште 30 секунди до минута и прелијте врз мафините.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk