logo
logo
logo

”МРШАВА” МУСАКА БЕЗ МЕСО Е ХИТ ВО ЛЕТО! Рецепт стар преку 50 години повторно е актуелен

Vecer | 04.08.2023

”МРШАВА” МУСАКА БЕЗ МЕСО Е ХИТ ВО ЛЕТО! Рецепт стар преку 50 години повторно е актуелен

Доколку немате време за класична мусака, обидете се да направите верзија без месо која ќе ве воодушеви

Состојки:

500 гр компири,

200 мл млеко,

3 јајца

1 лажица брашно,

2-3 главици кромид,

масло за пржење,

сол по вкус

бибер, оригано, пипер по желба

Подготовка:

Сварете ги компирите не лупени. Кога ќе се оладат, излупете го и исечете го на кришки. Кромидот ситно се сечка и се пржи додека не омекне. На дното ставете ги кромидот и лукот, па ставете еден ред компири. Повторно ставете го кромидот, па компирот. Јајцата и млекото се матат и се мешаат во една лажица брашно, сол по вкус. Додадете зачини по желба. Прелијте ги компирите и печете ги на 200 степени околу половина час.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk