logo
logo
logo

ВРЕМЕ Е ЗА ОСВЕЖУВАЊЕ:

Направете го дома омилениот ЛЕТЕН КОКТЕЛ и уживајте

Vecer | 22.06.2023

Направете го дома омилениот ЛЕТЕН КОКТЕЛ и уживајте

Од скромните почетоци во малите барови низ Северна Италија, ритуалот на пиење аперол се рашири ширум континентот, а луѓето ширум светот се поврзуваат преку нивната љубов да уживаат во овој коктел, кој дефинитивно е омилен во Италија.

Лесен, освежителен со уникатен горко-сладок вкус, „аперол шприц“ е совршен пијалак за средината на денот, за уживање со друштво после работа или за почеток на вечерта. Рецептот и процесот се едноставни, се што треба да се грижите е да си обезбедите добро друштво и добро расположение.

Овој коктел можете да го направите и дома, а еве и како:

Потребни состојки:

- многу мраз

- аперол

- просеко

- минерална вода

- еден портокал

Начин на приготвување: Прво сипете полна мера аперол, а потоа истурете ја во чаша за вино. Додадете мраз до врвот на чашата, за да се наполни. После тоа доаѓа просекото (околу 75 мл), а потоа киселата вода која ја истурате додека речиси не ја наполните чашата. Потоа промешајте да се соедини сè, а коктелот е подготвен за последниот детал - парче портокал.

Уживајте!

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk