logo
logo
logo

ИМПЕРИЈАТА РОМАНОВИ, ова се НИВНИТЕ НАСЛЕДНИЦИ ДЕНЕС

Vecer | 02.09.2023

ИМПЕРИЈАТА РОМАНОВИ, ова се НИВНИТЕ НАСЛЕДНИЦИ ДЕНЕС

Ноќта помеѓу 16 и 17 јули, одамна во 1918 година, во Царска Русија се случи масовно убиство на членовите на династијата Романови, која со децении владееше со земјата. Во планираното пукање животот го загубија сите членови на семејството, па дури и несреќните миленици, кои во погрешно време се нашле на погрешно место. Сепак, некои роднини на семејството Романов сепак ја избегнаа трагичната судбина, а тоа значеше само едно - легендарната династија нема да исчезне!

Каде и како живеат денес потомците на руската династија Романови

Современи потомци на династијата Романови

Со децении во Русија имаше две страни на приказната поврзани со страшното пукање на династијата Романов - едната е дека сите членови на семејството загинаа таа ноќ во безмилосна крвна гозба, а другата е дека најмладата ќерка на императорот Николај И.И. Анастасија сепак преживеала, криејќи се во соседната куќа. Овие наводи, се разбира, никогаш не се официјално потврдени, иако постои легенда дека таа ја напуштила земјата по пучот и го променила идентитетот, станувајќи Анастасија Чајковскаја, а потоа и Ана Андерсон.

Меѓутоа, легитимните современи потомци на династијата Романови денес се, како во редот на една популарна поема, „бисери расфрлани по целиот свет“, а своето царско потекло го паметат само понекогаш, на церемонии и важни семејни собири. Кои и како живеат денес потомците на империјалистичката империјалистичка династија, што прават и дали имаат амбиции некогаш во иднина да се вратат на тронот?

Правнука на цар Александар II - Големата војвотка Марија Владимировна

Големата војвотка Марија Владимировна е една од најпознатите претставници на руската династија Романови, чиј прадедо бил цар Александар II. Таткото на Марија бил еден од наследниците на руската круна, кој дури дошол на тронот во 1938 година. По неговата смрт, во 1992 година, правото на тронот и припадна на Марија, која по само неколку години честа му ја препушти на синот Џорџо. Марија денес живее во Шпанија и ужива во сознанието дека потекнува од една од најголемите светски династии.

Георги Михајлович Романов

Роден во 1981 година во Мадрид, во семејството на Франц-Вилхелм Хоенцолерн од Прусија и Марија Владимировна Романов, Георги уште од рана возраст бил свесен за своето царско потекло и важноста на неговите предци за руската историја. Младиот човек првпат ја посети Русија во 1992 година, кога целото семејство пристигна на погребот на неговиот дедо Владимир Кириловиќ, а само шест години подоцна, за време на аџилак во Светата земја, ја положи династичката заклетва утврдена со Основните закони. на Руската империја.

Остатокот од неговиот живот е поврзан и со Русија: бил еден од советниците на генералниот директор на голема енергетска компанија, го основал „Империјалниот фонд за истражување на ракот“, а бил и шеф на Одборот на директори на Серускиот добротворен фонд за храна „Рус“, кој ги храни и им помага на социјално незаштитените сонародници низ цела Русија. Во средината на 2022 година наследник доби и Георгиј Михајловиќ, кого во чест на Александар Невски го нарече Александар.

Принцот Ростислав Ростиславович Романов

Роден во 1985 година во Лејк Форест, Илиноис, принцот Ростислав Ростиславович припаѓа на гранката „Михајлович“ на семејството Романов, односно на машката линија на потомците на великиот војвода Михаил Николаевич, најмладиот син на царот Николај I. Иако го поминал речиси целиот свој детството и младоста во Лондон, тој практично е единствениот од современите потомци на Романови кој не само што ја посетил Русија, туку и работел во земјата на неговите легендарни предци.

Како многу талентиран уметник и дизајнер, Ростислав Романов бил ангажиран како консултант во фабриката за часовници „Ракета“ основана од неговиот далечен предок Петар Велики, а во 2010 година дури станал и еден од членовите на одборот на директори. За стогодишнината од Руската револуција, Ростислав Романов разви уникатен дизајн на часовник кој беше украсен со капка од неговата крв, гест наменет за потсетување на бруталното крвопролевање што го означи крајот на владеењето на големата династија Романови.

Принцезата Олга Андреевна

Принцезата Олга Андреевна Романова е родена во 1950 година во Лондон во семејството на принцот Андреј Александрович, постариот внук на Николај Втори и неговата втора сопруга, принцезата Надин, роденото Макдугал. Олга целиот свој живот го поминала во странство, но и покрај тоа, никогаш не заборавила дека го носи презимето на легендарната руска империјална династија. Од почит кон своето потекло, во 1980 година се приклучува на Здружението на членови на семејството Романов и моментално е член на управниот одбор на оваа организација.

Во Русија, во 1998 година, Олга, заедно со други претставници на семејството Романов, присуствуваше на церемонијата на повторно погребување на посмртните останки на императорот Николај Втори, како и членовите на неговото семејство во црквата Петар и Павле, а потоа повторно ја посети Русија во 2006 година, да присуствува на погребот на нејзината прабаба, Марија Фјодоровна.

Денес Олга Андрејевна живее во Лондон и е една од покровители на Рускиот летен бал, настан кој се одржува секоја година во чест на Русија и рускиот народ, а таа е и претседател на Здружението на семејството Романов.

Правнук на царот Николај I - принцот Андреј Романов

Принцот Андреј Романов речиси целиот свој живот го живеел во Соединетите Американски Држави, каде што се преселил од Лондон, а се верува дека тој бил правнук на императорот Николај I и војвотката Ксенија, еден од ретките потомци на Романови кои управувале не само да го преживее погубувањето на царското семејство, туку и безбедно да ја напушти земјата потоа.

Андреј Романов знаел само малку за богатата руска историја и минатото на неговото славно семејство, а најголемиот дел од својот живот го посветил на креативноста: сликал и се занимавал со литература, ни за момент не размислувајќи за можноста да посегне по правото на титула или престол.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk