logo
logo
logo

Француски сатиричен весник излегува само на 29 февруари, од 80- тите досега има само 12 броја

Vecer | 01.03.2024

Француски сатиричен весник излегува само на 29 февруари, од 80- тите досега има само 12 броја

Посебната карактеристика на таблоидот од 20 страници е што излегува само на 29 февруари - односно еднаш секоја престапна година, објави Би-Би-Си.

Првиот број бил во 1980 година, а ова е 12-ти број.

Создаден е од група пријатели кои „сакаа да се смеат“. Написите во весникот се дизајнирани како хумористични коментари.

Насловот на ова издание, „Сите ќе бидеме интелигентни“, е над приказната за тоа како испитите и интелектуалните достигнувања се вишок од вештачката интелигенција (ВИ).

Втората главна приказна насловена „Што мажите треба да знаат пред да станат жени“ - ги објаснува „предизвиците“ со кои се соочуваат.

На меѓународните страници има краток напис кој ги потсетува Французите кој од современите британски премиери треба во најголема мера да се заборави - тоа е Лиз Трус.

Во делот за спорт, уредниците препорачуваат создавање награда „Винстон Черчил“ за првиот човек што ќе биде елиминиран од Олимпијадата врз основа на мотото на Черчил, кое според весникот било „Без спорт“.

Има и продолжение на приказната „Давење во базен“, чиј следен дел ќе биде објавен во 2028 година. „Буж ду Сапор“ е именуван по еден од најраните француски ликови од цртаните филмови, Сапор Камембер.

Тој бил војник кој се појавувал во стриповите за војничкиот живот во 1890-тите. Весникот не се објавува онлајн и може да се купи само на киосци.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk