logo
logo
logo

КРАЛИЦАТА НА КОКАИНОТ со пиштол принудувала мажи и жени на се*с: Била ОПАСНА како самиот ЃАВОЛ

Vecer | 18.08.2023

КРАЛИЦАТА НА КОКАИНОТ со пиштол принудувала мажи и жени на се*с: Била ОПАСНА како самиот ЃАВОЛ

Во 1980-тите, Гризелда Бланко ги имала своите пет минути кои траеја до 2012 година, кога таа беше убиена. Никој не знае кој ја убил, бидејќи имала толку многу непријатели што е тешко да се одреди кој конечно ја добил.

Но, да почнеме од почеток.

Гризелда Бланко беше „кралицата на кокаинот“, жена која не штедеше ништо. Жена која беше поопасна од самиот Пабло Ескобар, кој во седумдесеттите години на минатиот век беше само малопродажен продавач на автомобили, додека Гризелда наголемо дилаше кокаин.

Не е јасно колку била поврзана со Ескобар, но се верува дека таа му го отворила патот. Некои веруваат дека Ескобар бил нејзин штитеник. Сепак, други го оспорија ова, тврдејќи дека двајцата биле смртни ривали.

Она што со сигурност е познато е дека Гризелда Бланко првпат се прослави како трговец со луѓе во 1970-тите. А потоа во 1980-тите таа стана главен играч во трговијата со дрога во Мајами. За време на нејзиното владеење на терор, таа направи безброј непријатели низ Колумбија и САД.

Griselda Blanko

 

И таа би направила се за да ги елиминира. Многумина велат дека била параноична и постојано верувала дека околу неа има непријатели, што подоцна се покажало дека е вистина. Само таа знаеше колку и како им замерува на другите луѓе.

Од пукање во трговски центар преку банди со мотори до инвазии на домови, Гризелда Бланко беше една од најсмртоносните жени во целата колумбиска трговија со кокаин. Се веруваше дека таа е одговорна за најмалку 200 убиства - и потенцијално повеќе од 2.000.

„Луѓето толку се плашеа од неа што нејзината репутација ѝ претходеше каде и да одеше“, вели Нелсон Абреу, поранешен детектив за убиства во документарниот филм „Кокаински каубојци“. „Гризелда беше полоша од сите мажи вклучени во трговијата со дрога.

И покрај нејзината бруталност, Гризелда Бланко уживаше и во пофините работи во животот. Таа имаше замок во Мајами бич, дијаманти купени од првата дама на Аргентина Ева Перон и богатство во милијарди. Не е лошо за некој што пораснал во сиромашно соседство во Картагена, Колумбија.

 

Која била Гризелда Бланко?

Родена во 1943 година, Гризелда Бланко рано го започнала својот криминален живот. Кога имала само 11 години, таа наводно киднапирала 10-годишно момче, а потоа го застрелала и го убила откако неговите родители не платиле откуп. Наскоро, физичкото малтретирање дома ја принудило Бланко од Картагена на улиците на Меделин, каде што преживеала со џебни кражби и продавање на своето тело.

На 13-годишна возраст, Бланко прв пат почувствувала како е да го претвори криминалот во голем бизнис кога го запозна и подоцна се омажи за Карлос Трухиљо, шверцер на имигранти во Соединетите Држави. Иако заедно имаа три сина, нивниот брак не траеше. Бланко подоцна ќе го убие Трухиљо во 1970-тите - првиот од нејзините тројца сопрузи кому ќе му се случи брутален крај.

Нејзиниот втор сопруг, Алберто Браво, ја запознал Гризелда Бланко со трговијата со кокаин. Во раните 1970-ти, тие се преселиле во Квинс, Њујорк, каде што нивниот бизнис експлодира. Имале директна врска со белиот прав во Колумбија, кој зеде огромен дел од бизнисот од италијанската мафија.

 

 

Тогаш Бланко стана познат како „Кума“

Кумата пронашла генијален начин како да прошверцува кокаин во Њујорк. Таа ги натерала младите жени да летаат во авиони со кокаин скриен во нивните градници и долна облека, што Гризелда специјално ги дизајнирала за таа цел.

Со процут на бизнисот, нејзиниот сопруг се вратил во Колумбија за да најде нов извор. Во меѓувреме, Гризелда ја проширила својата империја во Њујорк. Но, во 1975 година, сè се распадна. Бланко и Браво беа уапсени во најголемата полициска акција дотогаш.

Сепак, пред да биде обвинета, Бланко успеала да побегне во Колумбија. Таму таа наводно го убила Браво во престрелка поради исчезнатите милиони. Според легендата, Бланко извадила пиштол од нејзините чизми и го застрелала сопругот во лицето, исто како што тој испукал куршум во нејзиниот стомак. Меѓутоа, други веруваат дека токму Пабло Ескобар го убил нејзиниот сопруг.

Која и да е вистина, аутопсијата на Гризелда Бланко подоцна ќе открие дека таа навистина имала лузна од куршум на торзото. По смртта на нејзиниот втор сопруг, Гризелда Бланко доби нова титула: Црната вдовица. Таа сега имаше целосна контрола над нејзината империја на дрога.

 

 

По затворот, Гризелда продолжила да испорачува кокаин во Соединетите Држави додека го водела својот бизнис од Колумбија. Во 1976 година, Бланко наводно шверцувала кокаин на брод познат како Глорија, кој колумбиската влада го испратила во Америка во рамки на двестегодишнината од трката во њујоршкото пристаниште.

Во 1978 година, таа се мажи за сопругот број три, ограбувач на банки по име Дарио Сепулведа. Истата година, се роди нејзиниот четврти син, Мајкл Корлеоне. Очигледно ја сакала својата титула „кума“ и филмот „Кум“.

Потоа се фокусирала на Мајами, каде подоцна ќе го добие прекарот „кралица на кокаинот“.

Живеела луксузно во Мајами, како вистинска кралица. Куќи, скапи автомобили, приватен авион - таа имаше се. Ништо не беше надвор од границите. Таа, исто така, беше домаќин на луди забави на кои присуствуваа сите главни играчи во светот на дрогата. Но, само затоа што ужива во новооткриеното богатство не значи дека нејзините насилни денови се зад неа. Според некои извори, таа користела пиштол за да ги принуди мажите и жените да имаат секс со неа.

 

 

Ла Мадрина станала зависна и од пушење големи количини нерафиниран кокаин наречен базука. Ова веројатно придонело за нејзината зголемена параноја. Но, таа имала и право затоа што Мајами беше полн со дилери на дрога и големи играчи во тоа време. Од 1979 до 1984 година, Јужна Флорида се претвори во воена зона.

До почетокот на 1980-тите, 70 отсто од американскиот кокаин и марихуана доаѓаа преку Мајами — а телата почнаа да се трупаат низ градот. Гризелда Бланко имаше замешано прсти во сето ова.

Во првите пет месеци од 1980 година, Мајами имаше 75 убиства. Во последните седум месеци имаше 169. А до 1981 година, Мајами не беше само главен град на убиствата на Америка, туку и на целиот свет. Во време кога колумбиските и кубанските дилери редовно се убиваа меѓусебно, повеќето од убиствата во градот беа резултат на војните за дрога „кокаински каубои“. Но, да не беше Гризелда, овој временски период можеби немаше да биде толку брутален.

Гризелда внесе страв во срцата на многу луѓе, вклучувајќи ги и нејзините колеги наркобосови. Како што рече еден експерт: „Други криминалци би убивале со умисла. Ќе проверат пред да убијат. Гризелда прво ќе убиеше, а потоа ќе речеше: „Па, тој беше невин. Штета е, но сега е мртов“.

 

 

„Ла Мадрина“ била немилосрдна. Ако не сте платиле на време, вие и вашето семејство ќе бидете елиминирани. Во таа војна бил вклучен и нејзиниот сопруг, кој на крајот бил убиен како и нејзиниот син.

На врвот на нејзината моќ во 1980-тите, Гризелда Бланко надгледувала организација вредна милијарда долари која транспортирала 3.400 фунти кокаин во САД месечно. Но, минатото на Бланко брзо ја стигнувало.

Во 1985 година била уапсена по акција која траела со години. Имала 42 години. Подоцна беше осудена на речиси 20 години затвор за трговија со дрога. Меѓутоа, за некој како Гризелда Бланко, затворот не бил пречка. Таму започна ново поглавје во нејзиниот живот.

 

Griselda Blanko

Кога веста за нејзиното апсење беше емитувана на телевизија, Чарлс Козби - дилер на крек од Оукленд - реши да стапи во контакт со Гризелда. По многу преписки, двајцата се среќаваат во Федералниот затвор за жени на ФЦИ Даблин каде што стануваат љубовници.

Со Кумата зад решетки, нејзините непријатели го свртеа своето внимание кон нејзиниот син Освалдо. Во 1992 година, Освалдо беше застрелан во ногата и рамото од еден од луѓето на Пабло Ескобар, а подоцна искрвави до смрт во болница.

Но, вистинскиот удар за Гризелда дојде во 1994 година - кога нејзиниот личен убиец, кому му веруваше Ајала, стана главен сведок во кривичното гонење против неа. Ова очигледно предизвикало нервен слом на кумата. Ајала имал доволно докази против неа за да ја испрати директно на електричната столица.

Но, Кумата имала план. Испратила шифрирана порака до нејзиниот нов љубовник Козби, наредувајќи му да го киднапира ЏФК и да го трампа за неа.

Наводно, киднаперите биле блиску до извлекување. Успеале да го опкружат Кенеди додека го шетал своето куче. Но, како што раскажува приказната, автомобил од тимот на њујоршката полиција поминал и ги исплашил.

 

 

Смртта на Ла Мадрина

Бидејќи нејзиниот план за киднапирање пропаднал, времето на Кумата истекувало. Ако Ајала сведочел против неа, таа сигурно ќе беше осудена на смрт. Но, неверојатно, скандалот со телефонски секс помеѓу Алаја и секретарка од канцеларијата на окружниот обвинител во Мајами доведе до тоа Алаја да биде дискредитиран како клучен сведок.

Гризелда Бланко ја избегна смртната казна. Таа подоцна ја прифатила спогодбата. И во 2004 година, Ла Мадрина е ослободена од затвор и се враќа во Колумбија. Но имала толку многу непријатели што не беше безбедна ниту дома. Во 2012 година, на 69-годишна возраст, Гризелда Бланко беше убиена. Била застрелана двапати во глава пред месарница во Меделин, а до ден-денес не е откриено кој ја убил.

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk