logo
logo
logo

МОРБИДНА СУДБИНА

На 11 години завршила во рацете на ПЕДОФИЛ: Животот на вистинската Лолита полош и од ПЕКОЛОТ!

Vecer | 20.09.2023

На 11 години завршила во рацете на ПЕДОФИЛ: Животот на вистинската Лолита полош и од ПЕКОЛОТ!

Флоренс „Сали“ Хорнер имала само 11 години кога била киднапирана од поранешниот осуденик Френк Ла Сал. Речиси две години ја држел во заробеништво и ја принудувал јавно да се преправа дека е негова ќерка, а во исто време сексуално ја експлоатирал.

Сè започна со играта Вистина или предизвик... а Сали, за жал, го избрала предизвикот.

Кошмарен летен одмор

Во јуни 1948 година, Сали ја бакнала својата мајка Ела за збогум пред да се качи во автобус во Камден, Њу Џерси, кој патувал за Атлантик Сити. Нејзината мајка подоцна изјавила дека целта на патувањето била „малку одмор“ на нејзината ќерка. Не знаела дека ја испраќа својата ќерка на патување направено за кошмар.

Таа му ја предала Сали на господинот Ворнер, таткото на училишниот пријател на Сали која ја поканила да им се придружи на нивниот семеен одмор на брегот Џерси. Господинот Ворнер бил многу уверлив кога и се јавил на Ела да и објасни дека тој и неговата сопруга имаат „многу простор“ за Сали во нивната куќа на плажа. Оттогаш Ела ја немала видено својата ќерка речиси две години, а господинот Ворнер воопшто не постоел.

Сепак, имало еден човек по име Френк ла Сал. Осуден силувач, кој и фрлил око на 11-годишната Сали, која живеела во Камден со нејзината постара сестра и мајка, вдовицата Ела. Френк всушност ја гледал Сали некое време пред да започнат летните одмори. Сали да ги задоволи популарните девојки во своето одделение, го прифатила предизвикот да украде нешто. Таа украла тетратка од пет центи и ја ставила во училишната чанта. Еден момент подоцна, еден постар маж со груб изглед ја зграпчил и ѝ рекол: „Јас сум агент на ФБИ, а ти си уапсена“. Младата Сали била преплашена затоа што била научена да го слуша авторитет и да ги слуша постарите.

Сали немала поим дека агентот на ФБИ е всушност 53-годишен поранешен осуденик, неодамна ослободен од затвор. Бил осуден по пет обвиненија за силување на 12 и 14-годишни девојчиња.

Френк и рекол дека имал колеги во ФБИ кои праќале такви крадци во затвор. Сели се расплакала, а потоа Френк и понудил да ја пушти ако вети дека ќе го послуша кога ќе дојде да ја земе. Ја пуштил да си оди, за да се појави неколку месеци подоцна за да ја „провери“. Во јуни тој повторно се појавил додека таа сама си одела дома од училиште. Тој ѝ рекол дека владата на Соединетите Држави ја сака и дека ќе мора да ја лаже мајка си за да оди таму.

Планот бил да ја измамат мама со приказна за семеен одмор со пријателка од училиште. Подоцна Сали им рекла на инспекторите: „Да дојдев дома, тие ќе дојдеа по мене, а потоа ќе одев во затвор... Владата му наредила да ме чува и да се грижи за мене, така рече.“

Во почетокот се јавувала и праќала писма

Сали и Френк се пријавиле во изнајмена соба во куќи за гости на неколку улици од плажата. Набрзо двајцата почнале да се претставуваат како татко и ќерка, а тој повремено и дозволувал да ѝ се јавува на мајка ѝ и да ѝ праќа писма. Сали во писмото ѝ кажала на мајка си дека оди во Балтимор и ветила дека наскоро ќе се врати дома. А потоа рекла дека „не сака повеќе да пишува“.

Во овој момент, Ел почнала да се грижи и повикала полиција. Службениците ја посетиле адресата од писмата на Сали и ја нашле собата во која престојувал парот. Во апартманот имало два спакувани куфери и фотографија каква што Ела никогаш не ја видела. Фотографијата ја покажувала Сали на лулашка, насмеана во фустанче со чорапчиња и пар светкави лакирани чевли. На полицијата и било јасно дека Френк и Сали набрзина ја напуштиле собата, без време да ги земат своите работи со себе.

Следниот ден започнала полициска потрага во осум сојузни држави, а таа фотографија од девојката на лулашка се појавила во весниците ширум земјата. Во меѓувреме, Сали и нејзиниот „татко“ штотуку пристигнале во Балтимор, каде што можел да ги спроведе своите болни и извртени планови.

 Станала Маделејн ла Плант

 

„Првиот пат беше во Балтимор веднаш откако пристигнавме“, изјавила Сали на полицијата. Френк изнајмил стан во трикатна зграда, нашол работа и ја запишал Сали на училиште, давајќи и лажно име: Медлин ла Плант.

Френк им ја раскажал на љубопитните соседи приказната дека се развел од својата болна сопруга за да му даде на своето девојче постабилен дом токму овде во Балтимор. Во Камден, детективите работеле на случајот на Сали, а Френк бил обвинет за киднапирање и му се закануваше затворска казна од 30 до 35 години.

Кога ја слушнал оваа вест, Френк одлучил дека е време повторно да тргне на пат.

Во Далас, тие се преселиле во приколка, каде Френк тврдел дека е вдовец по име Планета. Сали го отфрлила името Медлин и го употребила своето име, Флоренс.

„Никогаш не ја пушта Сали од вид, освен кога била на училиште“, рекла Рут Џениш, жена која се обидела да ја извлече вистината од младата девојка, но безуспешно.

 

Конечно и се доверила на другарка

 

Пред да заминат од Далас, Сали решила да и се довери на новата пријателка во училиштето, кажувајќи и што ѝ правел Френк изминатата година и половина.

Реакцијата на нејзината пријателка била брза и јасна: „Тоа не е во ред и тој мора да престане да го прави тоа“, ѝ рекла нејзината пријателка. Со нова перспектива за нејзината ситуација, Сали почнала да го одбива додворувањето на Френк.

 

Lolita

 

Еден ден, Френк заминал од дома да бара работа, а Рут и се јавила на Сали и конечно ја извлекла вистината од неа. Сали ѝ кажала на Рут како Френк ја киднапирал, како и се заканувал и колку и недостигала нејзината мајка, но таа не и кажала за сексуалното злоставување. Без разлика, Рут и помогнала на Сали да го повика Ал Панар, зетот на Сали.

„Со пријател сум во Калифорнија. Испратете го ФБИ по мене, ве молам!“, извикала Сали преку телефон.

Сали била однесена на безбедно, а во меѓувреме полицајците го истражиле мобилниот дом на Френк. Штом се вратил, без отпор се предал. Кога дошло време да разговара со Сали, шерифот морал да ја праша од што сите се плашеле. Шерифот нежно ја прашал девојката дали нејзиниот киднапер бил „интимен“ со неа. Таа на почетокот негирала, но на крајот излегла со вистината. Во засолништето за деца, каде што била сместена по апсењето, „била многу загрижена дали нејзините родители ќе ја сакаат по она што се случило“, рекла управителката на домот.

 

lolita

 

Целата нација била воодушевена од приказната, а медиумите го следеле секој потег на Сали. Што се однесува до Френк ла Сал, тој бил екстрадиран во затвор во Њу Џерси. Ја признал вината и бил осуден на 41 година затвор, а Сали била поштедена да сведочи против него на суд.

Приказна која нема среќен крај

За жал, во тоа време, жртвите на силување носеле знак на срам, а враќањето на Сали во мало опкружување било тешко искушение за неа и таа била ужасно третирана на училиште.

„Никогаш не рече дека е тажна или депресивна“, рекол Ал Панаро, додавајќи: „Но, беше јасно дека нешто не е во ред“. Тој објаснил како Сали била присутна во еден момент, а во следниот целосно изгубена.

 

Lolita

 

Во летото 1952 година, Сали, која имала 15 години, и нејзината пријателка Керол решиле да го поминат викендот надвор од градот. Девојките правеле лажни лични карти за да можат да влезат во танцови клубови.

На одморот, Сали го запознала Ед Бејкер, кој во тоа време имал 20 години. Немалпоим која е Сали Хорнер и немал поим дека последен ќе ја види жива. Откако се сретнале на плажа, остатокот од денот и вечерта го поминале заедно. Следниот ден, Сали ја замолила Керол сама да се врати во Камден за таа да оди со Бејкер во неговиот роден град Вајнленд и таму да го фати автобусот за дома.

„Таа навистина, навистина сакаше да си оди дома со него“, се сеќава Керол.

„Мислеше дека е многу добар“, додала таа.

Бејкер ја прашал Сали дали сака да се повози со него пред да се врати во Камден. Набргу по полноќ на 18 август, додека Бејкер брзо се движел по неосветлен автопат со две ленти, тој удрил во задниот дел на расипан камион. Страна на совозачот го поднела најголемиот дел од ударот, а Сали починала на местото на настанот.

 

lolita

 

Бејкер го скршил левото колено, добил 15 конци на десната рака и целиот бил со исеченици и модринки. На спасувачките екипи им биле потребни повеќе од два часа за да го извлечат телото на Сала од возилото. Нејзината глава била згмечена од задниот дел на камионот, кој по судирот поминал низ шофершајбната. Оштетувањето на нејзиното лице било толку сериозно што било тешко да се идентификува во мртовечницата.

„Единствениот начин на кој препознав дека тоа беше Сали беше затоа што имаше лузна на ногата“, рекол нејзиниот зет.

Кај неа била пронајдена нејзината лажна лична карта. Затоа во првите весници погрешно е наведена нејзината возраст (21). Биле потребни неколку дена за сите да сфатат за кого станува збор.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk