logo
logo
logo

Осуден е таткото, кој ги дрогирал другарките на неговата ќерка (12) -ги гледал како спијат

Vecer | 13.06.2024

Осуден е таткото, кој ги дрогирал другарките на неговата ќерка (12) -ги гледал како спијат

Мајкл Мејден (57) од Орегон се изјаснил за виновен по три обвиненија, пренесува Sky news.

Три 12-годишни девојчиња завршиле во болница откако во нивните смути ставил бензодиазепин, лек за анксиозност познат и како Валиум, Ксанакс и Клонопин.

Бензодиазепините се депресанти кои предизвикуваат седација, поспаност и опуштено расположение.

И неговата ќерка била позитивна на лекот, но тој не бил обвинет дека ја дрогирал.

Засега не е познато зошто таткото го направил тоа, но, според неговиот адвокат, тој пред судот рекол дека тоа го направил за да се увери дека девојчињата ќе спијат и нема да излезат од дома.

Ноќта кога спиеле минатиот август, Мејден бил многу вклучен во активностите на девојчињата, ги носел на маникир и нарачал пица за вечера.

Девојчињата поголемиот дел од времето го поминале во подрумот, каде имале спа вечер.

Пред четирите девојчиња да си легнат, Мејден им правел смути со различни обоени сламки и „инсистирал“ девојчињата да пијат од сопствените шолји.

Едното девојче испило две шолји, другата една шолја, а третата рекла дека не сака смути и едвај испила малку.

Девојчето кое на полицијата ѝ кажало дека испила две смути, изјавила дека почнала да се чувствува вртоглавица, жештина и грогирана веднаш откако го испила второто смути.

Таа рече дека ѝ се стемнило и западнала во „длабок, длабок сон“ што никогаш претходно не го доживеала, според изјавата.

Девојчето кое не го испила смутито била единствената свесна кога таткото наводно дошол да ги провери во подрумот и го одвлекол тешко дрогираното девојче. Таа го вратила кога тој заминал и го искористила моментот да ѝ испрати порака на мајка си за помош.

Набрзо дошол роднина да ја земе, а кога другите мајки дознале што се случува дошле да ги земат нивните деца, но Мајден наводно им рекол дека спијат и не сакал да ги пушти внатре.

Сепак, родителите успеале да ги однесат децата во болница каде што биле позитивни на тестовите за лекови за смирување кои вообичаено се користат за смирување на анксиозноста или помагање за спиење.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk