logo
logo
logo

Мајки ќе одговараат за запуштање и малтретирање на децата и принуда на питачење

Vecer | 28.09.2023

Мајки ќе одговараат за запуштање и малтретирање на децата и принуда на питачење

Мајка ќе одговара за запуштање и малтретирање на деца – еве на што ги принудувала ќерките, откако Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против С.Н.(37) од Прилеп, со живеалиште во Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на дете“.

Истовремено од МВР соопштија дека Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривични пријава против А.Џ.(58) и Б.К.(35), двете од Штип, поради постоење основи на сомнение извршено на кривично дело „запуштање и малтретирање на дете“.

Пријавените, баба и тетка на малолетно дете, го подведувале на питачење на 12.08.2023 на улиците „Братство Единство“ и „8-ми Септември“ во Дебар.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk