logo
logo
logo

Газдата на Рома го купува Евертон

Vecer | 15.06.2024

Газдата на Рома го купува Евертон

Сопственикот на Рома, Дан Фридкин и неговта Фридкин група постигнале договор да купат мнозинство на акции на Евертон од сегашниот сопственик Фарад Мошири, пренесува „Скај спортс“.
Се очекува зделката да биде реализирана во наредните два до три дена.
Се проценува дека богатството на „Фридкин групацијата“ е околу шест милијарди долари.
Евертон претходно преговараше со американски инвестициски фонд „777 Партнерс“ но таа зделка пропадна.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk