logo
logo
logo

И Нигерија остана без селектор, Пезеиро си замина

Vecer | 01.03.2024

И Нигерија остана без селектор, Пезеиро си замина

Португалецот Жозе Пезеиро објави дека повеќе не е селектор на нигериската фудбалска репрезентација која ја предводеше до финалето на Купот на Африканските нации.

„Вчера го раскинавме договорот со НФФ (Фудбалската федерација на Нигерија)“, напиша Пезеиро на социјалната мрежа „Х“.

Поранешниот тренер на Спортинг стартуваше со пет порази во првите седум натпревари на клупата на Нигерија, но изгради одличен тим околу напаѓачот на Наполи, Виктор Осимен, и малку недостасуваше да го освои Африканскиот шампионат.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk