logo
logo
logo

Куман: Нема голем фаворит, Холандија има сили за титулата!

Vecer | 16.06.2024

Куман: Нема голем фаворит, Холандија има сили за титулата!

Роналд Куман и Холандија на нивниот прв дуел на ЕУРО ќе ги одмерат силите против Полска. Тој е убеден дека неговата екипа ќе биде во борба за титулата.

„Според мене, нема голем фаворит, можеби францускиот тим е малку повеќе од останатите затоа што имаат големо искуство и веќе имаат освоено големи турнири. Но, мислам дека тоа ќе биде отворена битка меѓу различни нации – и една од нив е Холандија“, рече Роналд Куман на прес-конференција во саботата.

Тренерот на лалињата фрли сомнеж во извештаите за повреди во таборот на Полска оваа недела, сугерирајќи дека тоа би можело да биде измама.

„Сè уште очекувам да играат со двајца напаѓачи и ги анализиравме сите нивни играчи. Ги знаеме нивните напаѓачи и што можат да донесат. Секогаш е важно да започнете добро во првиот натпревар и да победите. Ако можете да го направите тоа на начин Дали е планирано, тогаш е уште подобро, многу е важно да се постигне добар резултат“, додаде Куман.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk