logo
logo
logo

Нагелсман годишно добива 6 милиони евра, а еве колкави плати имаат германските репрезентативци!

Vecer | 11.06.2024

Нагелсман годишно добива 6 милиони евра, а еве колкави плати имаат  германските репрезентативци!

Германија е еден од најголемите фаворити за највисок пласман на ЕУРО 2024. Не само дека е домаќин на ова ЕП, туку пред се и поради квалитетот, поради амбициите, но и поради фактот дека тамошната јавност очелива многу од своите фудбалери.

Инаку селекторот Јулиан Нагелсман со новиот договор добива годишна плата од 6 милиони евра, што го прави еден од најскапо платените селектори во светот, но тука не се смеаат сите оние бонуси и се разбира маркетиншки договори.

Германските медиуми покрај платата на селекторот ги открија и годишните плати на играчите кои ги заработваат тие во своите клубови.

Најголеми плати земаат Гундоган (Барселона), Хаверц (Арсенал), Кимих (Баерн), Крос (Реал), Милер (Баерн), Ноер (Баерн) и Сане (Баерн) и тоа по 20 милиони евра.

Ова е целосниот список:


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk