logo
logo
logo

Последна надеж за ПСЖ и Мбапе е Макрон!

Vecer | 27.02.2024

Последна надеж за ПСЖ и Мбапе е Макрон!

Откако излезе контроверзна изјава на тренерот на ПСЖ, Луис Енрике, со која навести дека големата ѕвезда на тимот, Килијан Мбапе може да го напушти тимот во најкус рок, 24 часа подоцна работите ќе се свртат за 180 степени.

Авторитетното француско издание „Le Parisien“ пренесува дека денеска францускиот најдобар стрелец лично ќе се сретне со претседателот на Републиката, Емануел Макрон. Мбапе ќе биде гостин на шефот на француската држава на официјална вечера во резиденцијата во Елисејската палата.

На средбата беше поканет и претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, а настанот ќе биде организиран во чест на посетата на катарскиот шеик Тамим бин Хамад ал Тани.

Посетата на шефот на државата на домаќинот на СП 2022 во Франција е поврзана со дискусиите околу конфликтот на Блискиот Исток меѓу Хамас и Израел, кој преуреди голем дел од календарот во есенскиот дел од актуелните спортови. сезона 2023/2024.

Се претпоставува дека тоа е и причината поради која на официјалната посета на Елисејската палата се присутни фудбалски луѓе, но може да има и скриен втор план, во кој самиот Макрон по завршувањето на церемонијалните обврски ќе се обиде да го убеди Мбапе да остане во близина на Ајфеловата кула.

Таквото сценарио е сосема можно, бидејќи пред извесно време Мбапе потврди дека во 2022 година токму Макрон побарал од него да остане во својот тим, кога повторно имало засилени обиди од шпанската престолнина да го привлечат. Една година подоцна, сепак, играчот рече дека шефот на државата на неговата татковина повеќе немал никакво влијание врз неговата кариера.

Французинот, кој е во ПСЖ од 2017 година, му истекува договорот на крајот од оваа сезона, а се разбира дека играчот веќе постигнал таен договор со шпанскиот гигант Реал Мадрид да премине на слободен играч на лето.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk