logo
logo
logo

8-годишно дете е убиено во САД, додека ја спасувал мајка си од збеснатиот татко

Vecer | 15.06.2024

8-годишно дете е убиено во САД, додека ја спасувал мајка си од збеснатиот татко

Амир Демарион Харден починал на 9 јуни од компликации откако бил застрелан во главата и вратот на 6 јуни, се вели во соопштението издадено од Канцеларијата на медицинскиот преглед на округот Хенепин, пренесува Law&Crime.

На денот на пукањето, таткото на момчето, Денер Харден, бил ослободен од затвор откако платил кауција по обвиненијата за семејно насилство.

Постариот Харден, наводно, се вратил во семејниот стан бесен. Наскоро, домот во Ехо Парк во Барнсвил, град на дваесетина милји јужно од Минеаполис, бил засекогаш уништен бидејќи и таткото и синот подоцна биле однесени во итната помош на округот Хенепин со прострелни рани.

„Неговиот татко се обиде да ме убие, но мојот син беше застрелан поради мене“, напиша Чериш Едвардс, ожалостената мајка на Амир во кампањата на GoFundMe за трошоците за преселба.

„Амир се обиде да му го одземе пиштолот од рацете на татко му. Јас му викав да оди кај соседите. Тој одби и рече „Мамо, не те оставам!“.

Кога видел дека го застрелал синот, таткото си пукал во глава, велејќи пред тоа дека „случајно пукал“ во детето, изјави Едвардс. Мајката на момчето додаде дека четирите браќа и сестри на Амир биле сведоци на шокантното насилство.

„Моите деца се трауматизирани и веројатно ќе им треба терапија до крајот на животот“, додаде таа во онлајн кампањата за собирање средства.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk