logo
logo
logo

Финска најави засилени мерки за безбедност долж својата граница со Русија

Vecer | 13.06.2024

Финска најави засилени мерки за безбедност долж својата граница со Русија

Новите мерки ќе вклучуваат зголемување на бројот на гранични патроли, употреба на повеќе беспилотни летала и електронски детектори и поставување огради долж одредени делови од границата, пишува „Украинска Правда“.

Се очекува во наредниот период, пред летниот распуст, финскиот парламент да одобри нова, построга законска регулатива за безбедноста на границата со Русија.

Планираната легислатива ќе ѝ овозможи на финската гранична служба да ангажира илјадници резервисти да патролираат по границата барајќи телефонски сигнали од мигрантите, кои, доколку бидат откриени, ќе бидат испратени во центрите за притвор, а потоа ќе се вратат во Русија без да се прифатат нивните барања за азил.

„Финска не може едноставно да дозволи отворање на нова рута за мигрантите кон Европа. Сè на сè, ова не е мигрантска рута, туку ситуација во која властите на друга земја помагаат или дури ги туркаат мигрантите кон финската граница“, рече Финската министерка за внатрешни работи, Мари Рантанен.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk