logo
logo
logo

Голем штрајк го парализира јавниот превоз во Германија

Vecer | 01.03.2024

Голем штрајк го парализира јавниот превоз во Германија

Автобусите, метрото и трамваите во повеќе од 70 градови и рурални области низ земјата запреа или беа сериозно нарушени поради штрајковите, што вчера започнаа во многу области.

Штрајковите во Берлин завршија во 14 часот, но може да траат до раните утрински часови утре во многу други сојузни држави.

Климатското протестно движење Петок за иднината изрази поддршка за денешните штрајкови и повика на национални протести за борба против климатските промени, вклучително и поголеми инвестиции во јавниот транспорт. Верди бара агенциите за јавен превоз да ги подобрат условите за работа за нивните работници низ целата земја.

Во многу германски агенции за јавен превоз особено недостасуваат квалификувани возачи на автобуси. Работниците бараат и подобри плати во некои германски сојузни покраини.

„Ние сме многу задоволни“, изјави портпаролот на Верди за автобуски и железнички транспорт, Андреас Шакерт, за ДПА денеска  попладне.

Тој посочи дека успешни биле и заедничките протести со движењето Петок за иднината.

„Работевме заедно во многу градови и покажавме дека не е само мала интересна група работници кои се борат за своите работни места, туку ни требаат атрактивни работни услови за сигурен и атрактивен јавен превоз“, рече тој.

Не е познато дали треба да се очекуваат нови штрајкови во јавниот транспорт во блиска иднина бидејќи преговорите треба да продолжат наскоро.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk