logo
logo
logo

Израелската полиција уапси деветмина антивладини демонстранти

Vecer | 10.07.2024

Израелската полиција уапси деветмина антивладини демонстранти

Демонстрантите носеа голем транспарент со натпис „Доста е од владата на уништување“ и ги блокираа сообраќајот на клучката Мораша, палејќи гуми на патот.

Полицијата интервенираше за да ги растера демонстрантите од автопатот и уапси деветмина од нив.

Протест се одржа и во Ерусалим, каде луѓето седат во кафези додека роднините и членовите на семејствата на израелските заложници држени од Хамас во Газа организираат протести пред Кнесетот во Ерусалим.

Демонстрантите ја повикаа израелската влада да потпише договор со Хамас за ослободете ги заложниците. Според израелските одбранбени сили, околу 120 израелски заложници сè уште се држени од Хамас во Газа. Повеќе од 36.000 Палестинци и над 1.400 Израелци се убиени, според палестинското Министерство за здравство и Израелските одбранбени сили (ИДФ), откако милитантите на Хамас започнаа напад против Израел од Појасот Газа на 7 октомври 2023 година и во последователните израелски операции во Газа и Западниот Брег кој го следеше

Последниве недели, израелските опозициски партии, заедно со семејствата на израелските заробеници во Газа, ги интензивираа протестите за да извршат притисок врз израелската влада да постигне договор за размена на затвореници со милитантната група Хамас.

Индиректните преговори продолжија оваа недела и во Каиро и во Доха, а израелски делегации се упатени во двата града.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk