logo
logo
logo

Хамас: Во израелското бомбардирање на Газа се убиени седум заложници

Vecer | 01.03.2024

Хамас: Во израелското бомбардирање на Газа се убиени седум заложници

Не е познато кога загинале тие седум заложници. Бригадите Ал Касам потврдија дека бројот на заложници убиени како резултат на израелските воени операции во Газа сега надмина 70, објави Абу Убаида на Telegram.

Воената кампања на Израел доаѓа откако милитантите на Хамас убија 1.200 луѓе во јужен Израел и киднапираа најмалку 250 други на 7 октомври, според израелските податоци.

Израел одговори со воен напад врз Појасот Газа во кој животот го загубија повеќе од 30.000 Палестинци, соопшти Министерството за здравство на енклавата, која е под власт на Хамас.

За време на еднонеделното примирје во ноември, Хамас ослободи повеќе од 100 израелски и странски заложници во замена за ослободување на 240 палестински затвореници.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk