logo
logo
logo

Хејли им дозволи на своите делегати да го поддржат Трамп на Националната конвенција

Vecer | 10.07.2024

Хејли им дозволи на своите делегати да го поддржат Трамп на Националната конвенција

Хејли, која доби поддршката од 97 делегати за време на прелиминарните избори, апелира на единство во партијата пред Националниот конгрес на републиканците, што ќе се одржи во Милвоки, Висконсин.

Таа демократскиот кандидат и актуелен претседател Џо Бајден го оцени како „неспособен за втор мандат“, а доколку потпретседателката Камала Харис би била избрана тоа „би била катастрофа за Америка“.

- Потребен ни е претседател кој ќе бара одговорност од нашите непријатели, ќе ја заштити нашата граница, ќе го намали долгот и ќе ја врати економијата на вистинскиот пат. Ги охрабрувам моите делегати да го поддржат Доналд Трамп следната недела во Милвоки, истакна Хејли.

Хејли не е поканета Националниот конгрес на републиканците.

- Таа јасно стави до знаење дека ќе гласа за него (Трамп) и му посакува се најдобро, изјави портпаролот на поранешната гувернерка на Јужна Каролина и поранешна амбасадорка на САД во ОН.

Хејли претходно го обвини Трамп дека предизвикува хаос и ја игнорира важноста на американските сојузи со странските партнери.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk