logo
logo
logo

Навални за малку ќе бил слободен- непосредно пред смртта чекал размена на затвореници

Vecer | 26.02.2024

Навални за малку ќе бил слободен- непосредно пред смртта чекал размена на затвореници

Како што на својот Јутјуб профил објави десната рака на починатиот опозициски лидер Марија Певчик, Навални и уште двајца американски државјани чекале да бидат разменети за атентаторот на руската безбедносна служба Вадим Красиков.

Поранешен член на ФСБ отслужува доживотна затворска казна во Германија.

Певчик не ги навел имињата на двајцата затвореници кои чекале размена заедно со Навални, но САД рекоа дека се обидуваат да го „вратат“ Еван Гершкович, известувач на Wall Street Journal и Пол Вилан, поранешен американски маринец.

„Алексеј Навални можеше да седи на ова место токму сега, токму денес. Тоа навистина можеше и требаше да се случи“, рече Певчик.

„Навални требаше да замине во следните неколку дена бидејќи добивме решение за неговата размена. На почетокот на февруари на Путин му беше понудено да се размени за убиецот, офицерот на ФСБ Вадим Красиков, кој отслужува казна за убиство во Берлин, за двајца американски државјани и Навални“, додаде таа.

Певчик рече дека има потврда дека преговорите за размена се завршени вечерта на 15 февруари.

Навални, тврди тој, бил убиен еден ден подоцна бидејќи, како што рече, „Путин не можел да ја толерира помислата да биде слободен“.

Певчик рече дека од почетокот на војната во Украина, сојузниците на Навални работеле на план да го извлечат од Русија како дел од размената на затвореници.

„Службениците, Американци и Германци, кимнаа со главите во знак на разбирање. Зборуваа колку е важно да им се помогне на Навални и политичките затвореници, се ракуваа, ветуваа и ништо не направија“, заклучи таа.

Кирил Буданов, шеф на украинската одбранбена разузнавачка служба изјави дека рускиот опозициски политичар Алексеј Навални починал од природна смрт, поточно од згрутчување на крвта, пренесува Украинска правда.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk