logo
logo
logo

Поднесе оставка гувернерот на Швајцарската национална банка

Vecer | 01.03.2024

Поднесе оставка гувернерот на Швајцарската национална банка

- Погоден е моментот да се пензионирам - се вели во соопштението на гувернерот на СНБ.

СНБ не ја наведува причината за неговото заминување, а исто така не ги коментира наводите дека можни здравствени проблеми влијаеле на одлуката. На јавноста ѝ е познато дека Џордан имал операција на срцето во 2021 година, но за краток период се вратил на работа.

Џордан добил уште еден мандат од владата во 2020 година и требало да ја води банката до 2027 година. Според некои, најтурбулентните настани во 117-годишната историја на СНБ се совпаднале во неговиот мандат.

Неговите потенцијални наследници би можеле да бидат избрани од сегашниот потпретседател на SNB, Мартин Шлегел, првата жена во одборот на директори на SNB, Андреа Мехлер, која замина во Банката за меѓународни порамнувања во 2023 година, и Рено де Плант, постар партнер во Банката Пиктет.

Наследникот мора да биде Швајцарец.

Заменикот или заменичката на Џордан ќе биде избран по соодветна процедура. Советот за банкарска супервизија на SNB ќе назначи кандидат, кој потоа треба да биде одобрен од владата. Постапката овозможува кандидатот да биде аутсајдер, забележува Ројтерс.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk