logo
logo
logo

Пред да пука кон Фицо, атентаторот извикал: Робо, дојди ваму! (Вознемирувачко видео)

Vecer | 15.05.2024

Пред да пука кон Фицо, атентаторот извикал: Робо, дојди ваму! (Вознемирувачко видео)

Како што пренесуваат дел од словачките медиуми, состојбата на повредениот премиер е сериозна, и е животна опасност и сега се оперира.

Тој, наводно, бил погоден со два до три куршуми, бидејќи напаѓачот испукал пет куршуми кон него.

Според извештајот, Фицо, според очевидци, им пришол на граѓаните по владината седница во градот Хандлова, на околу 150 километри од Братислава, а напаѓачот пред да отвори оган наводно му рекол:

„Робо, дојди овде“. Потоа се слушаат пукотници.

Откако неговите телохранители брзо го одведоа од местото на атентатот, Фицо беше ставен во хеликоптер и пренесен во болница.

Полицијата веднаш го совладала напаѓачот.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk