logo
logo
logo

Рускиот активист Олег Орлов заврши во затвор

Vecer | 27.02.2024

Рускиот активист Олег Орлов заврши во затвор

Орлов (70) е прогласен за виновен за „дискредитација“ на руските вооружени сили во судскиот процес што Human Rights Watch го опиша како „лажен“, откако напиша напис во кој ја критикува инвазијата на Украина.

Окружниот суд првично побарал од активистот да плати парична без затворска казна откако беше прогласен за виновен во октомври, но повисокиот суд наредил повторно судење откако обвинителите поднеле жалба.

Орлов беше еден од водачите на руската група за човекови права Меморијал повеќе од две децении.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk