logo
logo
logo

Вечер анализа

Третото обвинение против Трамп има историско значење, но ЌЕ ПРОПАДНЕ

Vecer | 06.08.2023

Третото обвинение против Трамп има историско значење, но ЌЕ ПРОПАДНЕ

Третото обвинение против Трамп има историско значење, но ЌЕ ПРОПАДНЕ

-Не се сметам себеси за виновен, изјави Доналд Трамп во четвртокот во судницата во Вашингтон, откако беше уапсен по трет пат за нешто помалку од пет месеци.

Третото обвинение, второто федерално, првото директно се однесува на периодот на неговата служба во Белата куќа, а Министерството за правда го товари за четири точки за обид за саботирање на изборните резултати во 2020 година.

– Никогаш во историјата на нашата демократија никој, особено претседателот во заминување, не се обидел да ја поништи одлуката на народот, поради што, де факто, не постои закон што тој директно го прекршил – објасни за Си-Ен-Ен Барбара МекКвејд, поранешна федерална обвинителка, нагласувајќи дека затоа (третото) обвинение на Смит е од толку големо историско значење.

-Тоа е најблиску до кој некој бил обвинет за велепредавство во време на мир, забележува таа.

https://vecer.mk/svet/tramp-tazhen-den-za-amerika-ova-e-politichki-progon/

Правни методи

Меѓутоа, во своето кратко и концизно објаснување таа ја нагласи можеби најголемата замка во целата приказна.

Бидејќи не постои закон кој Трамп директно го прекршил, обвинителството мораше да користи креативни правни методи за да ги поврзе лагите кажани по прогласувањето на изборниот победник со вжештената атмосфера на поларизирана Америка, што резултираше со маршот кон зградата на Конгресот, т.е. , што се толкува како обид за државен удар.

Едноставно, обвинителството ќе треба да докаже дека Трамп ширел лаги за изборни измами со намера противуставно да остане на власт, што значи дека клучот за успехот на овој случај ќе биде докажувањето на постоењето на умисла.

И тоа е секогаш многу тешко

Одлуката за покренување истрага против Доналд Трамп се разгледуваше повеќе од една година. Имено, тие биле свесни дека случајот ќе биде протолкуван како „политички мотивиран“, поради што сакале да најдат доволно докази врз основа на кои би можеле да ја подигнат приказната од „политичко“ на „криминално“. Тие ја фрлија јадицата и откако ја видоа количината на докази собрани во она што се покажа како најголемата федерална истрага во историјата на САД, се премислија.

Правните експерти се согласуваат дека случајот на Смит е неспоредливо посилен од оној што го покрена њујоршкиот обвинител Алвин Брег против Трамп поради наводните незаконски плаќања на порно ѕвездата Сторми Даниелс. Меѓутоа, во овој случај станува збор и за правна теорија која никогаш не била тестирана пред американски суд.

Доказниот материјал и списокот на сведоци кои ќе се појават во судницата се уште се обвиткани во тајност, како што е вообичаено. Сепак, на 45 страници од документот на Смит може да се види дека обвинителството го развило случајот на пет логички поврзани делови кои поединечно ќе се докажуваат во текот на судењето.

Започнува со ширење лаги за изборни измами, а продолжува со детална презентација на стратегијата на Трамп и неговите соработници со која вршат притисок врз локалните функционери да ја одложат обработката на гласачките ливчиња испратени преку Пошта.

Третата точка се однесува на улогата на тогашното Министерство за правда, од кое поразениот Трамп очекуваше логистичка поддршка и „давање легитимитет“ на лудата теза за изборен фалсификат.

Клучна би можела да биде четвртата точка - улогата на Мајк Пенс, поранешниот потпретседател (и сегашен противник на Трамп во прелиминарните избори на републиканците), чие сведочење со нетрпение се чека бидејќи може да ја зацврсти аргументацијата на Смит.

Конечно, обвинителството планира да ги поврзе претходно дефинираните точки со насилството што ескалира во Вашингтон на 6 јануари 2021 година, за кое сметаат дека е директна последица на претходните предуслови.

Вреди да се истакне и улогата што би можеле да ја имаат „шестмината соучесници“ против кои обвинителството сè уште официјално нема покренато посебни обвиненија, со што се отвора простор да им се понуди амнестија во замена за соработка. Марк Медоус, поранешниот шеф на кабинетот на Трамп, веќе пееше како канаринец.

https://vecer.mk/svet/tramp-pristigna-vo-sudot-vo-vashington-kje-bide-obvinet-za-zagovor-protiv-sad-video/

Првиот амандман

Одбраната на Трамп, сепак, првенствено ќе се фокусира на аргументот дека случајот се однесува на заштитата на слободата на говорот. Американскиот Устав, имено, го гарантира правото на своите граѓани да лажат како дел од Првиот амандман.

Она што ќе биде тешко да се побие е намерно лажење бидејќи Смит, наводно, има силни докази кои сугерираат дека Трамп бил свесен за фактот дека ги загубил изборите, поради што адвокатите на Трамп би можеле да ја реструктуираат својата тактика околу аргументот дека тој „не е многу запознаен со изборниот процес поради кој не знаел дека прави нешто незаконско“.

На Трамп не би му се допаднало тоа бидејќи на поддржувачите би им изгледало „глупаво“ среде изборна кампања во која неговиот рејтинг расте.

Вреди да се напомене дека целиот случај на крајот може да биде одложен.

Имено, бидејќи првото рочиште е закажано за крајот на август годинава, самиот спор речиси сигурно би можел да започне во рок од една година, што би се совпаднало со клучната фаза од републиканските прелиминарни избори и самата претседателска кампања. Тимот на Трамп речиси сигурно ќе побара од судот да го одложи судењето за по изборите во 2024 година, со аргумент дека „процесот може да влијае на изборниот резултат“.

Извор: Индекс.хр

Фото: Тасос Катоподас

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk