logo
logo
logo

Турција уапси 20 осомничени за поврзаност со терористичката организација „Исламска држава“’

Vecer | 27.02.2024

Турција уапси 20 осомничени за поврзаност со терористичката организација „Исламска држава“’

Турските власти приведоа во Анкара 20 лица осомничени за учество во активностите на терористичката организација „Исламска држава“ во турската престолнина, соопшти Главното обвинителство.

Акцијата беше спроведена од страна на Дирекцијата за борба против тероризмот, под раководство на обвинителството.

Истовремено, турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја соопшти за операции спроведени во 56 области на земјата, во кои се приведени 147 лица, осомничени дека се членови на криминални групи и дека извршиле измама.

При операциите било утврдено дека групите извршиле финансиска измама на штета на јавни институции и организации, манипулација со понуди, фалсификување пари, како и изготвување лажни лични документи.

Јерликаја им честиташе на дирекциите за борба против тероризам и организиран криминал, како и на полициските власти во сите окрузи за успешно спроведените операции.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk