logo
logo
logo

Украинците му одредија астрономска кауција на уапсениот олигарх, поддржувач на Зеленски

Vecer | 03.09.2023

Украинците му одредија астрономска кауција на уапсениот олигарх, поддржувач на Зеленски

Притворот на Коломојски, кој е под американски санкции и кој го поддржа претседателот Володимир Зеленски на изборите во 2019 година, доаѓа во време кога Киев сака да докаже дека се бори против корупцијата дури и во време на војна.

Бранителите на Коломојски рекоа дека ќе поднесат жалба на пресудата, доведувајќи ја во прашање нејзината законитост и дека тој нема да ја плати кауцијата од речиси 14 милиони долари што ќе му обезбеди ослободување, објави Радио Слобода.

По сослушувањето во окружниот суд во Киев доцна синоќа, телевизиските снимки покажаа дека Коломојски, еден од најбогатите луѓе во Украина, го водат во сина тренерка.

Украинската служба за безбедност (СБУ) вчераутро го објави случајот против Коломојски, објавувајќи фотографии на Телеграм на кои се гледа како безбедносните службеници му даваат документи за потпишување.

„Утврдено е дека од 2013 до 2020 година, Коломојски легализирал половина милијарда гривни (14 милиони американски долари) со нивно исфрлање во странство користејќи ја инфраструктурата на банките под негова контрола“, соопшти SBU.

Коломојски претходно ги отфрли сите обвинувања против него.

Овој претприемач се смета за еден од олигарсите кои по распадот на СССР во 1991 година собрале огромно индустриско богатство, што им дало исклучително политичко и економско влијание. Во предвечерието на војната, Зеленски реши да им ги скрати крилјата на олигарсите со закон кој бараше да се регистрираат и да не се мешаат во политиката.

Војната ја оштети нивната моќ бидејќи профитабилните индустриски комплекси беа тешко оштетени на југот и на истокот на земјата, а нивните телевизиски канали се емитуваат преку централизиран сигнал. Зеленски негира дека Коломојски имал какво било влијание врз владата.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk