logo
logo
logo

Утре средба Путин – Ердоган во Сочи, главна тема ќе биде украинското жито

Vecer | 03.09.2023

Утре средба Путин – Ердоган во Сочи, главна тема ќе биде украинското жито

Анкара ги интензивираше своите напори во последниве недели да го обнови коридорот за жито за да помогне во олеснувањето на глобалната криза со храна.

„Ние играме водечка улога. Гледаме силна поддршка од целиот свет за спроведување на коридорот за жито“, рече советникот за надворешна политика на Ердоган, Акиф Чагатај Килиќ. Како што рече, Анкара ги признала техничките компликации околу договорот, особено во однос на руското жито и механизмите за плаќање.

„Ние сме резервирани, но се надеваме дека ќе постигнеме успех бидејќи оваа ситуација го погодува целиот свет“, рече Килиќ. Русија и Украина се главните извозници на жито. Путин во телефонскиот разговор на 2 август му рекол на Ердоган дека Москва е подготвена да се врати на Црноморскиот договор за жито штом Западот ги исполни своите обврски во однос на рускиот извоз на жито.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk