logo
logo
logo

Во Израел почнаа локалните избори одложени поради војната

Vecer | 27.02.2024

Во Израел почнаа локалните избори одложени поради војната

Околу 7,2 милиони луѓе имаат право да излезат на гласање во Ерусалим, населбите на окупираниот Западен Брег и дел од анектираната Голанска Висорамнина.

Локалните избори беа одложени во ноември минатата година во градовите и кибуците во близина на Појасот Газа, како и во градовите во северниот дел на Израел во близина на границата со Либан, каде што има тешки борби меѓу израелската армија и либанското исламистичко движење Хезболах.

Речиси 150 илјади Израелци беа раселени поради војната или непријателствата во овие два региона. Двајца кандидати за избори во евакуираните области беа убиени во нападот што го започна Хамас во јужен Израел на 7 октомври.

Израелските војници, вклучително и оние стационирани во Појасот Газа, почнаа да гласаат минатата недела.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk