logo
logo
logo

Водечките светски медиуми со писмо до Израел- заштитете ги новинарите

Vecer | 02.03.2024

Водечките светски медиуми со писмо до Израел- заштитете ги новинарите

Раководителите на неколку светски медиумски куќи потпишаа писмо во кое ги повикуваат израелските власти да ги заштитат новинарите во Газа, велејќи дека новинарите работат во невидени услови и дека се соочуваат со „голем личен ризик“ за време на нападите на Израел врз енклавата.

Медиумски куќи чии главни уредници го потпишаа писмото во четвртокот ги вклучуваат Асошиетед прес, АФП, Ројтерс, Њујорк Тајмс, Вашингтон Пост, Би-Би-Си, Си-Ен-Ен, Гардијан, Фајненшл Тајмс, Дер Шпигел и Хаарец. Во војната меѓу Израел и Газа се убиени вкупно најмалку 94 новинари; повеќето од нив, 89, се Палестинци убиени од израелската армија, според Комитетот за заштита на новинарите (CPJ), кој објави писмо потпишано од шефовите на 59 новински организации.

CPJ соопшти дека војната била „најопасната досега“ за новинарите. Израел негира дека намерно гаѓал новинари и цивили, велејќи дека целта била само палестинската исламистичка група Хамас, која владее со Газа и го нападна Израел на 7 октомври.

„Овие новинари продолжуваат да известуваат и покрај сериозниот личен ризик. Тие продолжуваат и покрај загубата на семејството, пријателите и колегите, уништувањето на домови и канцеларии, тековното раселување, прекините на комуникациите и недостигот на храна и гориво“, се наведува во писмото.

„Новинарите се цивили и израелските власти мора да ги заштитат новинарите како неборци според меѓународното право“, се додава во писмото. Хамас го нападна Израел на 7 октомври, убивајќи 1.200 луѓе, според израелските податоци. Израел оттогаш воено ја нападна Газа, управувана од Хамас, убивајќи повеќе од 30.000 Палестинци, од кои многу цивили, во бомбардирањето на малата енклава, според локалното Министерство за здравство.

Поголемиот дел од Газа е срамнет со земја во израелската офанзива, а речиси сите нејзини 2,3 милиони жители се раселени и се на работ на глад. Јужноафриканската Република го обвини Израел за геноцид пред Светскиот суд. Израел ги негира обвинувањата и вели дека дејствува во самоодбрана по нападот на 7 октомври.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk